К андидатът за служебен министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева бе натоварена с тежката задача да състави служебен кабинет. След като обаче тя го стори, държавният глава Румен Радев отказа да разпише указа, тъй като в списъка ѝ присъстваше и досегашният вътрешен министър Калин Стоянов.
Президентът отхвърли предложението Стоянов да запази поста си и даде на Кожарева време до 15.00 ч. да го смени. Тя обаче бе категорична, че изборът ѝ няма да се промени.
Радев от своя страна заяви, че няма да приеме кандидатурата му и така, по думите му, "ангажиментът на Кожарева за съставяне на служебно правителство приключва".
Така се оказваме изправени изправени пред политически прецедент. И основният въпрос: Какво следва оттук-нататък?
Според последните промени в Конституцията, президентът трябва да проведе нови разговори с други потенциални кандидати за служебен министър-председател, а такъв се избира измежду 10 души на висши държавни позиции. Това са председателят на Народното събрание, управителят или подуправителите на Българската народна банка, председателят на Сметната палата или двамата му заместници (един от които е именно Горица Кожарева) и омбудсманът или заместник-омбудсманът.
Засега принципно съгласие за това бяха изразили подуправителят на БНБ Петър Чобанов и настоящият служебен премиер Димитър Главчев, който обаче по-късно се отказа да поема поста отново. Самата Конституция дава възможност президента Румен Радев сам да прецени дали да извика отново представители на парламентарните партии за разговор, или да възложи на един от двамата горепосочени съставянето на кабинет, коментираха юристи.
Иначе, Горица Кожарева получи мандат за съставяне на служебно правителство от държавния глава на 9 август с краен срок до 19-ти август, когато да представи избора си за министри в бъдещия служебен кабинет. Датата не е случайна. Това бе крайният законов срок, който да му позволи да насрочи седмите предсрочни избори на 20 октомври.
"Поех този ангажимент за съставяне на служебно правителство, имайки предвид ситуацията в страната ни и че всеки от нас трябва да поеме своята отговорност. Казах на президента Радев, че ще сформирам кабинет, който да гарантира нормалното функциониране на държавата до избор на редовно правителство. Най-важната задача на служебното правителство е организирането на честни и свободни избори и още от утре започвам с разговори с някои от досегашните министри, както и с други експерти. Вярвам, че ще се справя", заяви след решението на държавния глава Горица Грънчарова-Кожарева.
Ако успееше с предизвикателството, тя щеше да бъде втората жена служебен премиер на България след Ренета Инджова в 84-то Народно събрание, назначено от президента Желю Желев от октомври 1994 до януари 1995 г. Също като нея, и Горица Кожарева е финансист.
Преди Румен Радев да посочи Кожарева като човекът, способен да ръководи държавата, желание да продължи работа като служебен премиер изяви и настоящият такъв Димитър Главчев. Тогава той обяви, че е готов да остане на поста, ако това му бъде предложено.
"Всички колеги сме на разположение да работим до последния ден на това правителство. Решението дали да продължим да работим е на президента Радев, ако не сме ние, можем съвсем спокойно и от сърце да пожелаем успех на следващия състав на служебното правителство. А за нас мога да кажа само едно – ние не сме правили с никого "ала бала", не сме седели в ничии скутове, не сме коленичили пред никого, освен на 2 юни пред загиналите герои на България", каза той по време на заседание на МС на 7 август.
Броени часове по-късно изненадващо заяви, че оттегля заявената готовност с оглед на сваляне на политическото напрежение с публикация в официалния профил на Министерски съвет във Facebook. Той благодари на екипа си за свършената работа и увери, че ще продължи да изпълнява работните си задачи до назначаването на нов служебен министър-председател.
Така се стигна до кандидатурата на Горица Грънчарова-Кожарева и предстоящите й разговори с евентуалните министри в бъдещия служебен кабинет. Преди дни тя обяви, че след проведените консултации към момента със сигурност в кабинета остават финансовият министър Людмила Петкова, министърът на икономиката Петко Николов, образователният министър Галин Цоков, както и земеделският министър Георги Тахов. Готовност да продължат да работят занапред са изразили и министърът на здравеопазването Галя Кондева, правосъдният министър Мария Павлова, министърът на отбраната Атанас Запрянов и министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов.
В "ябълка на раздора" очаквано се превърна служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов, с когото именно започнаха и разговорите. След като тя обяви, че той запазва поста си, а президентът й даде срок до 15:00 часа да го смени с друго име, но Кожарева отказа, се оказа, че именно Стоянов е пречка пред бъдещото служебно правителство.
Още при обявяването на новината, че Горица Кожарева трябва да състави кабинет, то името на Калин Стоянов се оказа спорното в евентуалния й списък. Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, неговото евентуално назначение на поста и в предстоящия кабинет, ще означава, че не тя, а някой друг избира министрите в него.
Така, въпреки проведените срещи между Горица Грънчарова-Кожарева и Калин Стоянов до официална покана той да остане в бъдещия състав на правителството така и не се е стигнало. Това обяви самият той. И докато политиците спореха кой с кого има връзки и кой трябва или не трябва да е начело на МВР, полицаи от няколко града у нас организираха демонстрации. В униформи, със служебни автомобили и включени лампи и сирени, те заявиха, че одобряват Калин Стоянов и не желаят политическа намеса във ведомството. Официално полицаите не обявиха демонстрацията си в подкрепа на Стоянов, защото и законът им забранява да изразяват политически пристрастия. Като причина за проявите те обявиха "опитите МВР да бъде употребено за политически цели". А за политически натиск заговори и самият Калин Стоянов.
"Не съм получил покана, водени са разговори предимно с професионалното ръководство. След тях г-жа Кожарева поиска среща и с политическото ръководство. Там бяхме аз и тримата заместник-министри. Срещата бе професионална. Изискаха се някои допълнителни анализи и справки, които да бъдат предоставени в следващите дни", заяви вътрешният министър пред журналисти в Копривщица и призна, че за него тя е "под силен политически натиск" той да не запази поста си в кабинета й.
Така се стигна и до днес, когато Горица Грънчарова-Кожарева предостави свой състав на служебно правителство, но изненадващото присъствие на името на Калин Стоянов в него се оказа голямата пречка пред официализирането му и връчването на указ от страна на президента Румен Радев.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!