С индикатите в сектор "Сигурност" предупредиха в обща позиция, че полицаи и пожарникари масово ще напускат, ако се приеме предложението на социалното министерство възрастта за пенсия да достигне 55 години.
Те поискаха евентуалната възраст за пенсиониране в системата да бъде 50 години.
От Министерството на труда и социалната политика отговориха в официална позиция, че въвеждането на възраст за пенсиониране няма да утежни работата на служителите в сектор "Сигурност" и
затваря вратата за противопоставяне и упреци към служителите в МВР от страна на обществото,
както и отговаря на принципите на солидарната пенсионна система.
Преди седмици вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин предложи въвеждане на възраст за пенсиониране – 52 г. и 10 м. и плавно увеличаване с по два месеца годишно до достигане на възраст 55 г. за служителите в сектор "Отбрана и сигурност". Предвижда се промените да влязат в сила от 1 януари 2016 г.
"Към момента няма икономически аргумент, който да налага промени в условията за пенсиониране в сектора",
каза Иван Павлов, председател на Синдикалната федерация на служителите в МВР.
"Минимална възраст от 55 г. е изключително висока, особено за служителите, които изпълняват оперативни дейности като действащи пожарникари", коментира Венцислав Станков, вицепрезидент на Национален синдикат на пожарникарите и спасителите в България "Огнеборец".
"Как очаквате старци да гасят запаленото ви имущество и да пазят границата", попита Павлов.
Според него е откровена лъжа тиражираното, че от страна на Европейската комисия има натиск за въвеждане на минимална възраст за пенсиониране в сектор "Сигурност". Хората, запознати с документите на ЕС и препоръките от 2013-2014 г., знаят, че не се съдържа дори и запетайка, касаеща служителите в сектора, посочи Павлов.
Синдикатите се противопоставят и на твърденията, че сектор "Сигурност" е виновен за дупката в бюджета на НОИ и припомнят, че техните осигуровки са най-високите. Отделно от това всеки пенсионер от системата с вноски в универсален фонд губи средно 100 лева месечно от пенсията си и ще получи пълния ѝ размер, когато навърши възраст за трета категория труд.
Ако не бъдат чути, синдикатите в МВР не изключват възможността за протестни действия.
Министерството на труда и социалната политика в отговор напомни, че част от предложените промени са по настояване на представителите на сектор "Сигурност", между които: правото на пенсия след 27 години стаж, от които 2/3 в системата, да може да се ползва и от бивши служители; правото на пенсиониране става факт без да е необходимо напускане на службата преди това; правото за получаване на пълна пенсия на родените след 01.01.1960, чиито средства в момента са блокирани в универсални пенсионни фондове, се възстановява.
Всички тези промени представляват значителни и реални облекчения за служителите в МВР
и е странно защо техните представители ги отхвърлят с лека ръка, се казва в становището на министерството, според което подобно поведение трудно може да се свърже със защита на трудови права.
Друг аргумент в полза на промените е и това, че новата система дава възможност и за по-продължителна служба в МВР на кадри, които са необходими, въпреки факта, че вече получават пенсия.
Министерството очаква в специализираното законодателство да се направи ясно разграничаване между рисковете от полагания труд на различни позиции от системата на МВР, така че пенсионните привилегии да се отнасят единствено за тези, които работят при висок риск за живота и здравето си.
Първото официално обсъждане на пенсионната реформа ще се проведе на 12 май по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!