Великотърновският митрополит Григорий ще председателства заседанията на Светия синод до избирането на временен наместник, предаде Агенция "Фокус".
По Устава на Българската православна църква и според член 42 от него, в качеството си на временно председателстващ заседанията на Светия синод е Великотърновският митрополит Григорий до избирането на временен наместник.
Временният наместник трябва да организира избирането на нов патриарх до 4 месеца от кончината на патриарх Максим.
Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай ще отговаря и за Софийската митрополия,
докато се избере временен наместник.
Избирането на временен наместник трябва да стане в 7-дневен срок.
Погребението на патриарх Максим ще бъде извършено от 15.30 часа в петък в Троянската света обител, по личната воля на патриарха.
В завещанието на Негово светейшество, което е било отворено, има описи на неща, които той оставя в полза на Светия синод. Това са най-вече църковни принадлежности.
Светият синод на Българската православна църква се събра на спешно заседание след кончината на Негово светейшество патриарх Максим, за да изпълни изискванията в устава на БПЦ.
В четвъртък в храм "Света Неделя" в столицата ще бъде отслужена панихида, на която ще бъде докарано тялото на патриарха.
В петък ще се отслужи официалната литургия в храм-паметник "Свети Александър Невски" от 09.00 часа. От 10.30 часа ще започне опелото, на което ще могат да присъстват и граждани, които искат да изразят последна почит към патриарх Максим.
Непосредствено след опелото в храм-паметник „Св. Александър Невски", тялото на патриарх Максим ще бъде пренесено в Троянския манастир, където ще се извърши погребението.
Евентуално ден на национален траур може да бъде обявен в петък,
когато е денят на погребението, но това ще стане ясно след решение на Министерски съвет.
Негово светейшество е починал рано тази сутрин в правителствената болница "Лозенец". Митрополитът, избран за наместник-председател на БПЦ, в рамките на три месеца трябва да организира избора на нов български патриарх, обясни Велинов.
Той пожела изборът на нов глава на БПЦ да бъде успешен и да бъде избран този митрополит, който достойно да продължи делото на патриарх Максим.
Попитан кога ще бъде поклонението и опелото на патриарх Максим, Емил Велинов отговори, че решение за това ще вземе Светият синод на БПЦ. Той добави, че за него ще бъдат изпратени покани до поместните православни църкви.
"Погребението на предния патриарх беше преди много години и някой едва ли си спомня как протича такова погребение", каза пред Би Ти Ви Тивериополският епископ Тихон, председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
"Рано или късно ще трябва да бъдат освободени тленните останки на патриарх Максим от правителствена болница и положени в ковчег. Тогава ще трябва ковчегът да се донесе в храма "Св. Ал. Невски".
"Условията са описани в устава на Църквата. Новият патриарх трябва да е
не по-млад от 50 години и най-малко пет години да е бил митрополит
Светият Синод трябва да представи на избирателите трима кандидати и измежду тях Църковният събор ще трябва да избере бъдещия патриарх", обясни епископ Тихон.
Кой ще бъде следващият патриарх се очаква да стане известно в началото на март 2013 г.,
обясни пред "Дарик" проф. Иван Желев, богослов от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш председател на Комисията по вероизповедения.
Според проф. Желев предстои състав от четирима старши митрополити да свика съвещание на Светия синод, на което да бъда избран заместник на починалия патриарх, който да поеме управлението на Българската православна църква до избора на нов патриарх.
"По новия устав трябва в четиримесечен срок да бъде избран новия патриарх на България. Тъй като началото на поста другата година е в средата на март, вероятно в самото начало на март ще бъде направен този избор, а веднага с избора става и канонизация", обясни проф. Желев.
Той добави, че кандидати за поста са всички, които отговарят на условията.
"Някои могат да си направят отвод поради здравословни или други причини. Един от митрополитите - Пловдивският митрополит Николай, няма възрастта, двама нямат стажа - отново митрополит Николай и Доростолският митрополит Амбросий в Силистра. Останалите са потенциални кандидати", каза богословът.
Президентът Плeвнелиев изпрати съболезнователно писмо
до Нeгово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий и до опечалените православни християни по повод кончината на Патриарх Максим.
"Днес Бог прибра при себе си духовния пастир на православните българи, отдал живота си за добруването на Българската православна църква и духовното въздигане на нашия народ", заявява в писмото си българският държавен глава.
"В години, белязани от бури и изкушения, нашият Патриарх показа воля и положи усилия за утвърждаването на единството на Църквата и за укрепването на християнските ценности и добродетели в нашето общество. В своята служба на Бога и Църквата патриарх Максим бе винаги и неизменно воден от дълбока вяра и любов към човеците, от благочестие и мъдрост", се казва още в съболезнованието.
Министър-председателят написа в телегpама:
"Негово Светейшество посвети целия си живот на Православието и съхраняването и утвърждаването на духовността в бурните години на прехода между двете хилядолетия. Заради своя всеотдаен труд на духовен водач и предстоятел на Българската православна църква патриарх Максим се ползваше с доверието и любовта на българския народ. Той работеше неуморно за добрите и ползотворни отношения между Българската православна църква и държавата".
Той изразява своите и на българското правителство дълбоки съболезнования.
"Негово Светейшество ще остане в историческата памет като един от най-принципните и далновидни предстоятели на Българската православна църква. Затова неговата кончина е огромна загуба не само за Православната църква, но и за българския народ и държава", допълва премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!