Д али е парадоксално, но е факт - България има договор за добросъседство, приятелство, сътрудничество и сигурност с Турция от 25 години.
Едва сега предстои да подпишем и с Македония.
Народното събрание единно за Македония
Борисов и Заев се разбраха за договора за добросъседство
В началото на 90-те години, след демократичните промени, България за кратко време подписа двустранни договори за приятелство с редица европейски страни - Франция, Италия, Испания, страните от Централна Европа, дори със страни от Централна Азия. Така бе дадена и заявка за новата външна политика, която страната ни ще следва.
Едни от първите подписани и ратифицирани бяха договорите със съседна Гърция, Румъния, а също и с Турция. Въпреки прясната рана от т.нар. Възродителен процес и въпреки вътрешнополитическата конфронтация у нас, договорът с Турция бе подписан и скоро след това ратифициран от Народното събрание.
А какво се случи с младата държава Македония?
Често си припомняме, че България първа в света я призна като независима държава – на 15 януари 1992 г. Още един момент, когато в българския парламент се отказаха от вътрешнополитическите сметки и гласуваха единно.
Нещо повече – тогавашният президент Желю Желев успява да убеди турския президент Сюлейман Демирел и Турция също признава независимостта на Македония заради стабилността на Балканите.
Желев неколкократно разговаря и с руския президент Борис Елцин и също успява да го убеди Русия да признае Македония – това става непосредствено след посещение на Елцин в София.
През 1999 г. премиерите на двете страни Иван Костов и Любчо Георгиевски подписаха съвместна декларация. За да стане това обаче трябваше да се намери съгласие на какъв език ще се подпише документът. Така се стигна до формулировката „на официалните езици, според Конституцията на България и на Македония“.
С Декларацията Македония прие, че няма претенции за наличие на македонско малцинство у нас.
През 2008 г. Станишев, като премиер, предложи подписването на Договор за приятелство, но това бе отлагано в годините, а съседите ни сякаш бяха по-заети с въпросите българи или македонци са Самуил, Гоце Делчев...
Изглежда едва последните месеци в Македония се формира консенсус около европейското и евроатлантическо бъдеще, част от което е и нормализирането на отношенията със съседите и намиране на решение на спорните въпроси.
А по отношение на България те бяха формулирани вчера от ВМРО-ДПМНЕ, което обяви, че е за подписване на договор с България, но все пак смята, че през годините не е постигнато споразумение по няколко "незатворени въпроси, които се отнасят до идентичността на македонския народ".
От ВМРО-ДПМНЕ искат София официално да се раздели с твърденията, че не признава македонския език и го смята за диалект на българския.
Те изразяват и притеснение, че с искането за промяна на учебниците по история в Македония „де факто македонската история, исторически личности и събития се представят като част от историята на България”. Според ВМРО-ДПМНЕ, това ще заличи историята на западната ни съседка за бъдещите поколения. Дали тази позиция ще бъде следвана или е по-скоро за вътрешна консумация тепърва ще се види.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!