Националната електрическа компания (НЕК) и руската държавна компания "Росатом" подписаха днес меморандум за принципите за учредяване на електроенергийна компания "Белене", която ще е собственик на АЕЦ "Белене". В проекта влизат и финландски, и френски инвеститори.
Благодарни сме на "Росатом", че приеха този документ да бъде публичен, в него няма клауза за конфиденциалност, заяви енергийният министър Трайчо Трайков.
Той уточни, че се предвижда НЕК да има 51% в компанията АЕЦ "Белене", френската "Алтран" - 1%, финландската "Фортум" - от един до 25%, а останалият дял от АЕЦ "Белене" ще бъде за "Росатом".
Цената на АЕЦ "Белене" не трябва да надвишава 6, 298 млрд. евро,
е записано в подписаните днес документи, съобщи генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко. Тойуточни, че това не означава, че цената на централата ще е тази, а че не може да бъде по-висока.
Най-важното предстои да се случи в следващите месеци - договаряне на цена и на акционерни дялове, каза Трайков. "Фортум"(fortum.com) и "Алтран" (altran.com), които влизат в проекта сега, правят възможно всичко това да се случи, добави той.
Няма да се стигне до изливане на бетон, ако няма яснота, заяви Трайков и добави, че категорична яснота ще има преди съставянето на проектната компания.
Сергей Кириенко заяви, че е трябвало да се вземе решение или да се спре проектът АЕЦ "Белене" или да се приеме друга философия - тази на икономическата целесъобразност.
Днес бяха подписани и меморандуми за сътрудничество при изграждането и експлоатацията на АЕЦ "Белене" между НЕК, "Росатом" и финландската "Фортум корпорейшън" и френската "Алтран технолоджи".
Изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов коментира, че участието на компаниите "Алтран" и "Фортум", макар и с малки акционерни дялове, ще даде сигнал и към други големи инвеститори, че проектът върви и по него се работи.
Споразумяхме се за четири месеца да създадем проектната компания, а
след шест месеца ще бъде подписан основният договор за АЕЦ "Белене",
обясни Красимир Първанов и добави, че първият реактор може да бъде готов през 2016 г.
По думите на Кириенко цената на тока от централата ще е пазарна. Той заяви, че централата ще се изплати за 20 години при нормален срок от 25 години за други централи.
Постигането на споразумение бе предшествано от остро изявление на премиера Бойко Борисов, който поиска руската страна да признае, че е сгрешила с цената, която е обявила за проекта.
Сутринта той заяви, че за АЕЦ "Белене" от българския бюджет няма да излиза нито един лев. В рамките на започналия в София енергиен форум, той каза, че ще седне на преговори за "Белене", само
"ако г-н Кириенко бъде любезен да излезе и да каже: Това беше грешка,
ние сме съучастници в тази грешка. Обявихме пред българското общество 4 млрд. евро, при положение, че знаем, че тя е над 6 млрд. евро. Говорим само за руската част от проекта. И сега ние сме готови да участваме, признавайки пред обществото грешката си и това, което сме сътворили и да гарантираме с пари построяването на централата".
Сергей Новиков, говорител на Кириенко, първо заяви, че генералният директор на "Росатом" няма да коментира ничии думи. Новиков съобщи за предстояща среща същия ден между Борисов и шефа на "Росатом". По-късно изявление направи самият Кириенко, който формулира два проблема пред реализацията на АЕЦ "Белене".
"Когато бе организиран търгът за "Белене", се предполагаше, че България ще финансира 51%. При тези условия бе обявен търгът и ние участвахме на него", каза той и обясни, че ситуацията се е променила и България не иска да инвестира пари от бюджета в този проект.
"Разбирам тази позиция на българския премиер - тя е прагматична,
може да не ни харесва, но е ясна", заяви Кириенко. Едновременно с това подчерта, че "това е кардинална промяна на условията на проекта".
Вторият въпрос е за цената. "Когато през 2006 г. се сключваше договорът, бе определено колко струва подобна централа през 2006 г. Но всички разбираха и подписаха съответното допълнение, от което ставаше ясно че през 2015-2016 г., годината когато централата бъде построена, цените ще се променят", обясни той.
Кириенко призна за грешка, че след като е било подписано допълнително споразумение да се работи с инфлационен индекс, е отложено окончателното уреждане на въпроса с колко ще се измени цената до 2016 г., което е дало възможност всеки да представи различни сметки.
По време на визитата на руския премиер Владимир Путин по-рано този месец енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че Русия е предложила цена от 6,3 млрд. евро, което било твърде високо за България. Очакванията на правителството били да се договорят с Русия за крайна цена с 1 млрд. над подписаните при предишния кабинет 3,9 млрд. евро.
Руската държавна компания "Росатом" може да предаде първи блок на АЕЦ "Белене" през 2016 г. , а втори - през 2017 г. и така България ще изпревари много страни от Балканите, които са дали заявки за изграждане на атомни централи, заяви Кириенко в речта си на енергийния форум.
Безопасността на реакторите в "Белене" е поколение 3+ и нищо по-съвременно няма създадено в света, ката шефът на "Росатом". По думите му руското ноу хау предпазва да не се стига до ядрена авария, има и защита от падането на тежък товарен самолет, което никога досега не е правено и е било допълнително изискване на българската страна.
От екологична гледна точка проектът също е безопасен, каза Кириенко. Можем да дадем гаранция, че атомната централа ще работи 60 години, а Русия е задължена да осигури гориво за целия експлоатационен период и ще прибира отработеното ядрено гориво, посочи още генералният директор на "Росатом", посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!