С поднасяне на венци и цветя в София беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Днес се навършват 80 години от смъртните присъди на Народния съд.
Във всяко отношение е правилно да осмисляме добре онова, което се е случило за тези 80 години, каза министърът на външните работи Георг Георгиев. Ако не искаме неговите наследници и наследство да живеят днес, трябва да знаем какво да правим като общество, добави министърът.
По думите му, за да намери някакво изражение днес споменът за драмата, за насилието, за последиците, чрез действията си трябва да доказваме всеки ден, че сме демократична държава и демократично общество.
Външният министър посочи, че се надява парламентът да приеме законови промени за премахване на комунистически символи и паметници.
Трябва да помним периода на комунизма, това да бъде обяснено и предадено на младите, за да няма нова, подобна диктатура в бъдеще, каза Мартин Димитров, депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България". Според него такива опасности има и ще има все повече колкото по-малко знаят хората и младите какво е било и колко лошо и страшно може да бъде. По думите му съдържанието в учебниците по тази тема не е достатъчно.
80 години от началото на един от най-мрачните периоди в българската история е момент да си припомни, че свободата е свещена, заяви Валентин Тончев. Днес почитаме всички тези, които платиха най-високата цена за свободата и демокрацията. Когато виждаме, че в Европа все още има войни и конфликти, ние трябва да ценим свободата и демократичното общество, в което живеем, каза още Тончев.
На днешния ден преди 80 години по особено жесток начин с колове, лопати, вързани ръце, в долове и гори беше ликвидиран цветът на нацията. Само за 40 дни са ликвидирани 370 духовници, каза отец Петър Покровски.
Датата се отбелязва официално като Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим с решение на Министерския съвет от 20 януари 2011 г. по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).
През 2025 година се навършват и 80 години от произнасянето на смъртните присъди на осъдените от Първи и Втори състав на т. нар. Народен съд по време на масов митинг пред Съдебната палата през 1945 година.
Вижте повече за честванията в нашата галерия:
Ето какво написа съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков във Фейсбук по повод днешния 1 февруари, в който почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим и 80 години от смъртните присъди на Народния съд.
Не трябва да забравяме тази част от историята ни, за да не позволим подобни събития да се повторят в нашата родина отново.
На този ден се сещам винаги за моята баба, Райна Петкова и за хилядите хора, които са минали по нейния път, но не са имали късмета да оцелеят, посочи Петков.
Когато карат баба ми да стане сътрудник на Държавна сигурност, за да бъде информатор за нейните роднини, свързани с Никола Петков, тя казва: „Няма да работя за вашата служба, не само за вашата, за никоя. Ще покажа, че съм достойна българка с моя честен труд“, разказва той и допълва, че баба му е изпратена в Белене с шлеп по Дунава, а после е преместена в трудовия лагер в с. Ножарево.
Кирил Петков пише още, че баба му оцелява в трудовия лагер и се връща да работи като операционна сестра в ИСУЛ. „До края на живота си остава горда, че не са я пречупили да бъде доносник срещу собствените си роднини, с цената на целия риск в едни от най-мракобесните години“, заяви той.
Съдбите на много хора завършват по много по-ужасен начин. На този ден преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., т.нар. Народен съд произнася най-масовите си смъртни присъди. Осъдени са народни представители, министри, журналисти и висши държавни служители. Присъдите са изпълнени още същата нощ в София. Светла памет на всички убити от Народния съд, пише в заключение Петков.
Наш дълг е да помним историята, защото забравата ражда нови тирании. Свободата и демокрацията никога не са даденост – те са отговорност на всяко поколение. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, цитиран в публикация на Фейсбук страницата на Министерския съвет по повод днешния ден, в който отдаваме почит пред паметта на жертвите на комунистическия режим.
* Във видеото: "Стопанските абсурди на българския комунизъм" - книга за истината за тоталитарния режим
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!