П рокуратурата разследва лекарска грешка, като причина за смъртта на 6-годишното дете, починало по време на стоматологична манипулация в частна клиника в Пловдив, предава БНТ.
Прокуратурата в Пловдив назначи няколко експертизи, които се очаква да внесат яснота за тежкия инцидент. По първоначални данни от проверката на регионалната здравна инспекция – при проведените манипулации в частната клиника са спазени всички медицински стандарти и изисквания и за момента не е ясно каква е причината за смъртта на детето. Момчето е било под пълна упойка, за манипулации, отнели 4 часа. След това е дошло в съзнание, но час по-късно се е влошило драстично и е починало.
Разследват лекарска грешка за починалото при стоматолог дете
Според хората в пловдивското село Белащица, където живее семейството на починалото дете, момченцето е било здраво. То посещавало местната детска градина заедно с по-малкото си братче.
"В четвъртък сутрин последно детенцето беше на детска градина, след което е трябвало да му се направи лечение на зъби, така са решили родителите по този начин. Психолозите в момента разговарят с педагозите, с мен също, с представители на родители от групата", разказа Лидия Горинова - директор детската градина в Белащица.
Досъдебното производство, образувано от прокуратурата, е за немарливо изпълнение на медицинските задължения по повод поставената упойка. Първата проверка на РЗИ-Пловдив в частната клиника не показва нарушения в протокола. Манипулациите са извършени в оборудваната операционна на болницата, проведени са били предварителни консултации, взето е информираното съгласие на близките.
"Няма, поне аз не знам да има някъде в протокола да е записано, че изрично трябва да е с някакъв вид анестезия, било местна, било обща упойка, но това най-вероятно е било по предпочитание на близките и родителите", отбеляза д-р Аргир Аргиров – директор на РЗИ-Пловдив.
Детето е било поставено под пълна упойка заради увреден зъбен статус с множество болни зъби. Цялата манипулация е траела 4 часа. След това момчето дошло в съзнание, но се влошило след час.
"Помощ е била оказвана на детето от момента, в който е намерено, че е в критично състояние... Това е правено в клиниката, където си има достатъчно лекари специалисти", обясни д-р Аргир Аргиров – директор на РЗИ-Пловдив.
След това е извикана линейка, която да откара детето в детската клиника на университетската болница. Но то починало.
Специалисти коментираха, че в закона има празноти, защото няма изрично изискване с деца да работят само стоматолози с педиатърска специалност.
"Най-общо казано регулации за дентално лечение на деца под обща анестезия в извънболничната помощ няма... Чувам невероятни неща каквито се вършат къде ли не и никой не ги контролира. Никой, повярвайте ми", коментира доц. д-р Емилия Илиева – специалист по детска стоматология.
Изпълнителна агенция „Медицински надзор” се самосезира и започва извънредни проверки в лечебни заведения в Пловдив.