Почина Луиджи Скричоло, бившият синдикален деец, който през 80-те години на миналия век прекара две години в затвора, след като несправедливо беше обвинен в принадлежност към "Червените бригади" и в шпионаж в полза на България, пише днес италианският вестник "Република", цитиран от БТА.
За смъртта съобщил директорът на новините на телевизия Ла7 (la7.it) Антонело Пирозо, който многократно се е занимавал със случая.
"Съдебният казус представляваше една нула и приключи 20 години по-късно, т.е. 7171 дни след арестуването му, като Скричоло беше оправдан още при следствието, без да се стигне до съдебен процес," гласи цитираното изявление на телевизионния журналист.
Навремето синдикалистът прекара две години в затвора и година и половина под домашен арест, за което беше обезщетен едва с 21 хил. евро, пояснява "Република".
Луиджи Скричоло завеждаше международните връзки на Съюза на италианските трудещи се (СИТ), който е един трите члена на най-голямата синдикална конфедерация в Италия и по онова време беше под контрола на Италианската социалистическа партия (ИСП).
Той и съпругата му Паола Елиа, също профсъюзна активистка, бяха сензационно арестувани на 4 февруари 1982 година по време на синдикална конференция във Флоренция. Двамата бяха обвинени във връзки с терористичната организация "Червените бригади" и с българските тайни служби.
Започна типична за Студената война медийна кампания, която целеше да докаже, че български дипломати са искали чрез Луиджи Скричоло да установят връзка с братовчед му Лорис Скричоло, който действително принадлежеше към "Червените бригади".
Впоследствие се оказа, че ръководството на синдиката бе отправило писмена покана до българското посолство в Рим да поддържа редовни контакти с шефа на техния международен отдел Луиджи Скричоло.
Това не спря кампанията и резултатът беше, че двама български дипломати бяха поканени да напуснат Италия, пише БТА. Но двамата дипломати всъщност са били офицери от Държавна сигурност, отговарящи за връзки с леви и десни италиански екстремистки организации.
В България, разбира се, по онова време не беше съобщено нищо за тези събития. За Скричоло се чу едва след като на 25 ноември 1982 г. беше арестуван Сергей Антонов и заедно с още двама българи Тодор Аййвазов и Жельо Василев - обвинен от турския терорист Мехмет Али Агджа в съучастие в атентата срещу папа Йоан Павел Втори.
"Случаят Скричоло" мина в сянка, но беше многокрлатно споменаван във всички западни журналистически разследвания на аферата Антонов.
Като водещ офицер на Скричоло от българската Държавна сигурност беше споменавано името на така и не излезлия на светло Иван Томов Дончев. В редица публикации се твърдеше, че Дончев е бил резидент на Държавна сигурност в Рим и именно той спешно бил принуден да напусне Италия малко преди ареста на Антонов.
На 12 октомври 1988 година Римският наказателен съд произнесе 26 доживотни присъди в процеса за отвличането и убийството от "Червените бригади" на бившия премиер Алдо Моро. Сред осъдените беше и Лорис Скричоло, братовчедът на починалия сега Луиджи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!