К ЕВР утвърди цените на газа, тока и парното.
След подробен анализ на представените от "Булгаргаз" ЕАД актуални данни и документи и след направени изчисления съгласно ценовия модел, с приетото решение енергийният регулатор утвърди цена в размер на 49,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).
Комисията утвърди и пределни цени на топлинната енергия за всяко топлофикационно дружество.
За битовите клиенти на топлофикационните дружества с първичен енергиен носител природен газ регулаторът утвърди следните цени : за клиентите на "Топлофикация София" ЕАД - 98,48 лв./MWh, за "ЕВН Топлофикация" ЕАД – 99,55 лв./MWh, за "Топлофикация Плевен" ЕАД – 87,24 лв./MWh, за "Топлофикация Бургас" ЕАД – 85,91лв./MWh, за "Веолия Енерджи Варна" ЕАД - 98,29 лв./MWh, за "Топлофикация – Враца" ЕАД - 96,01 лв./MWh, за "Топлофикация ВТ" АД - 107,47 лв./MWh, за "Топлофикация-Разград" ЕАД - 100,96 лв./MWh.
Средното увеличение на цената на топлинната енергия е 16, 23%.
КЕВР определи и окончателните цени на тока за новия регулаторен период 1.07.2021 - 30.06.2022 г. След отчитане на всички ценообразуващи елементи и при прилагане на методиката за ценообразуване, среднопретегленото увеличение на цената на електроенергията за потребителите на регулиран пазар за цялата страна е 4,40%.
За битовите клиенти на "ЧЕЗ Електро България" АД крайната цена на електроенергията нараства с 5,57%, за клиентите на "ЕВН България Електроснабдяване" EАД - с 3,74%, за клиентите на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" - с 3,51%, за "ЕСП Златни Пясъци" ООД – с 8,31%. В тези цени са включени цената на електроенергията, цените за мрежовите услуги и цената "задължение към обществото".
Основната причина за повишението на цените на електроенергията са повишените разходи на ФСЕС за компенсиране на електроенергията, произвеждана от топлофикациите и заводските централи. Причината за нарасналите разходи на тези енергийни дружества са повишените цени на закупуваното от тях първично гориво - природен газ, както и на въглеродни емисии.
В резултат на по-високите цени на емисиите цената на електроенергията, произвеждана от американските централи и от ТЕЦ Марица Изток-2, се повишава, което се отразява на нарастването на цената "задължение към обществото". Тази цена оказва влияние върху цените на мрежовите услуги на ЕРП и цените за пренос и достъп на ЕСО.
В окончателното решение на регулатора е отчетено и допълнителното повишение на електроенергията след включването на ТЕЦ "Марица-изток 2" в микса за регулиран пазар с годишна квота от 1 000 000 MWh, съгласно заповед на министъра на енергетиката.
Ковачева: Граждани и фирми са надплатили близо 29 млн. лв.
КЕВР: Сериозен скок в цените от 1 юли
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!