Б лизо 2 хил. кв. метра мозайки от известната като Голямата базилика в Пловдив ще бъдат възстановени и показани в модерна сграда през следващите три години.
Проектът е на стойност 4,9 милиона лева и се очаква до лятото на 2017 г. уникалният археологически обект да отвори врати за туристите и гостите на Пловдив. Новината съобщи кметът Иван Тотев. Финансирането се осигурява от Фондация „Америка за България“.
Дейностите по проекта могат да започнат веднага след издаването на необходимите разрешения от Националния институт за недвижимо културно наследство. Екип от археолози има готовност за работа по мозайките още през ноември т.г.
Голямата базилика е открита в началото на 80-те години при строежа на пътния възел под сградата на Централна поща. Запазени са уникално красиви мозайки с изображения на птици, които ще бъдат експонирани на две нива в сградата, която предстои да бъде построена при изпълнението на проекта, съобщи Ленко Ленков от фондацията.
Голямата базилика на Филипопол е един от най-интересните антични обекти в Пловдив. Предполага се, че базиликата е била епископска, за което се съди от сравнително големите размери на сградата, богата украса с мозайки, както и специфичната форма на олтарната част.
Сградата е проучена до ниво на оцелелите мозаични подове. Тя датира от началото на V век и ще бъде представена триизмерно в новия туристически обект. Самата сграда ще има вътрешен двор и покрив, който може да се ползва и като място за провеждане на различни събития, обясни архитект Николай Трайков.
Проектът предвижда модерната сграда да бъде с фасада, наподобяваща мозайка, едната стена да бъде изцяло стъклена, а друга - мултимедийна.
По време на празниците на Старинен Пловдив в града тържествено се отбелязва и една година от откриването на Малката базилика. За няколко месеца обектът е посетен от над 15 хиляди туристи. За първи път Малката базилика отвори врати за посетители през миналата година за Нощта на музеите и галериите, 25 години след откриването й. Археологическият паметник, чиято реставрация започна през 2010 г., също е уникален, тъй като в него се намира единственият напълно запазен баптистерий , където са се кръщавали първите християни по тези земи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!