През следващите 1-2 години в България няма да има никакво отклонение от фискалната дисциплина, нито ще се направи опит за застрашаване на постигнатия много нисък дефицит, но от друга страна ще видим преминаване към по-продуктивни политики в подкрепа на заетостта и социалните грижи.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти при посещението си в Брюксел, цитиран от Ройтерс.
Ситуацията в България се следи много внимателно
и съм сигурен, че сме в светлината на прожекторите, каза Плевнелиев след срещата си с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.
Президентът изрази надеждата протестите у нас да останат демократични, исканията да бъдат реални, подходът дабъде към конструктивен диалог и прагматизъм, за да можем да се гордеем, че по достоен начин сме преминали трудна ситуация.
Това ще отекне много силно и тук, в Брюксел, добави Плевнелиев.
По неговите думи въпросът е в това как България ще се промени, какви нови политики са необходими, как Европейската комисия може да бъде полезна, как бюджетът на ЕС за 2014-2020 г. може да подкрепи нашата променяща се страна.
ЕК и председателят Ван Ромпой са абсолютно наясно с това, което се случва в България. Те приветстват усилията на българската държавност в рамките на Конституцията и на демократичните процедури и законите да вървим по този път на трансформация, добави българският държавен глава.
Всички са наясно, че имаме социална криза, която прерасна в политическа криза с оставката на премиера Бойко Борисов и след това се превърна в парламентарна криза, тъй като вече няма възможност за съставяне на правителство и Народното събрание си отива, посочи той.
Разбира се, че трябва да се строи инфраструктура, да се правят пречиствателни станции, но очевидно вече е важно
да наблегнем на образованието, иновациите, както и на политиките за заетост и растеж,
заяви президентът. Той отбеляза, че затова България ще има възможността в следващите месеци да бъде една от първите държави, които ще преговарят за т. нар. договор за партньорство, който урежда работата с фондовете на ЕС.
Нашата страна постави конкретни искания за следващите месеци на преговори с ЕК, уточни президентът. Имаме възможността да посочим ясни приоритети, да променяме приоритети, допълни той.
Много важни са дебатите в следващите два месеца от гледна точка на изборите - какво ще изведат напред политическите партии.
Служебното правителство също ще зададе посоката - политики за заетост, в подкрепа на малките и средните предприятия с фондове, реформи в енергетиката.
ЕК е готова да помага, важно е да разчистим собствените си приоритети, заяви президентът Росен Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!