С итуацията в Сирия продължава да бъде основен повод за безпокойство и риск за глобалната сигурност, заяви президентът Росен Плевнелиев в речта, която произнесе днес пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
България остро осъжда химическото нападение в предградие на сирийската столица на Дамаск на 21 август, при което загинаха хиляди невинни хора, включително много деца. Използването на химическо оръжие представлява крещящо нарушение на международното право, военно престъпление и престъпление срещу човечеството, подчерта той.
Има силни доказателства в подкрепа на твърдението, че сирийският режим е отговорен за тези атаки, тъй като той е единствената страна (в конфликта), която притежава химически агенти и оръжия за нападение от такъв мащаб, отбеляза президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава каза, че
България приветства рамковото споразумение между Съединените щати и Русия за поставяне на сирийския химически арсенал под международен контрол
с цел неговото бързо и сигурно унищожаване.
Ние призоваваме Съвета за сигурност на ООН да се обедини и да изпълни съответните си отговорности съгласно устава, включително глава седма, заяви президентът.
Въпросът за използването на химическо оръжие не бива да отклонява вниманието от продължаващите груби нарушения на човешките права и човешки страдания в Сирия, предупреди в същото време той.
Президентът призова за съвместни координирани действия за облекчаване на тези страдания и подпомагане на нуждаещите се.
Бежанците
България предоставя хуманитарна помощ за облекчаване на положението на сирийските бежанци в съседните държави. Разположена недалеч от региона, моята страна също е засегната от ежедневния приток на бежанци от Сирия, отбеляза държавният глава.
Росен Плевнелиев посочи, че въпреки ограничените финансови възможности, българското правителство е приело спешен план и е осигурило допълнителни ресурси, за да гарантира адекватна помощ за сирийските бежанци.
Разчитаме на помощта, предоставяна от нашите партньори и хуманитарните органи в системата на ООН, подчерта същевременно той.
За Иран, Израел и Палестина
Президентът изрази надежда, че Иран ще покаже ясна политическа воля и ще успокои тревогата на международната общност, като предостави достоверни доказателства за мирното естество и характер на ядрената си програма.
България е окуражена от възобновяването на преките мирни преговори между израелското правителство и палестинската автономна власт по инициатива на държавния секретар на САЩ Джон Кери, Квартета за мир в Близкия изток (ООН, САЩ, ЕС и Русия) и заинтересованите страни, отбеляза държавният глава.
Той посочи, че очаква и Израел, и палестинците да демонстрират ангажираност към мирното уреждане на конфликта и да се въздържат от едностранни действия, които би могло да подкопаят мирния процес.
За тероризма по света и атентата на летище "Сарафово", България
България осъжда тероризма като едно от най-ужасяващите престъпления и опасна заплаха за международния мир и сигурност, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Той отбеляза, че тероризмът е ударил отново тези дни в Найроби, Кения, и от името на България поднесе най-дълбоки съболезнования на народа и правителството на Кения, както и на Ирак, Пакистан и други, където бяха извършени смъртоносни терористични атаки.
На 18 юли 2012 г. терористична атака отне шест невинни живота на българско летище и това промени България завинаги. Борбата срещу тероризма е обща кауза, за която цялата международна общност трябва да бъде единна, подчерта той.
"Вярваме, че извършителят на зловещия терористичен акт в Бургас ще бъде изправен скоро пред правосъдието", каза президентът Росен Плевнелиев.
"Обещавам, че България ще бъде отговорен и надежден партньор"
Държавният глава посочи, че установяването на доверие, добросъседски отношения, стабилност и сигурност в Югоизточна Европа и Черноморския регион е сред приоритетите на България.
Моята страна остава силно ангажирана и ще продължи да подкрепя усилията на нашите партньори от Западните Балкани да покрият критериите за членство в ЕС и да заемат полагащото им се място в общото европейско семейство, обяви българският президент.
Росен Плевнелиев увери, че като кандидат за членство в Съвета на ООН за човешките права в периода 2019-2021 г., България ще увеличи своите усилия за покриване на най-високите стандарти в тази област както у дома, така и в международен план.
Моята страна е убедена, че курсът на реформи в ООН трябва да продължи, за да бъде повишена ефективността, представителността и прозрачността на цялата система на Организацията на обединените нации, посочи българският президент.
"Въз основа на нашия отдавнашен ангажимент в подкрепа на принципите и ценностите на Обединените нации, аз обещавам, че България ще бъде отговорен и надежден партньор, ако бъде избрана за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН в периода 2018-2019 г.", заяви президентът Плевнелиев и изрази надежда, че страните членки на ООН ще възложат на България тази отговорност, която тя е готова да приеме в дух на партньорство.
Изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие на ООН (които трябва да бъдат постигнати до 2015 г.) прилича на несвършена работа, отчете българският президент. Той призова за мобилизиране на всички налични средства и ресурси, за да се довърши започнатото, за да се постигнат наистина устойчиви резултати за човечеството и планетата.
Президентът Росен Плевнелиев подчерта централната роля на Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) за това културата и образованието да заемат полагащото им се място в дневния ред за развитие след 2015 г.
В тази връзка той потвърди силната подкрепа на България за преизбирането на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО за втори мандат.
Тази година България отбелязва 70-ата годишнина от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта по време на Втората световна война - уникално постижение на българското гражданско общество, подчерта Плевнелиев.
"За жалост, нашата страна бе в положение, в което не можа да направи същото за евреите от Северна Гърция и части от Югославия. Ние скърбим дълбоко за тяхната загуба, както и за тази на всички жертви на Холокоста", подчерта държавният глава.
В последно време граждани в целия свят, включително в България, се ангажираха активно в обществения живот, като искат по-голяма прозрачност, отговорност и честност от политиците, отбеляза в заключение Росен Плевнелиев. В моята страна смятаме, че тази нова енергия на гражданското общество заслужава да бъде насърчавана и подкрепяна, каза българският президент.
Той изрази убеденост, че запазването на човешкото достойнство е основната цел на ООН, както и на всяка истинска демокрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!