Фондацията "Бил и Мелинда Гейтс" (GatesFoundation.org) би могла да проучи възможността да използва потенциалa на Българската академия на науките (БАН) в някои от приоритетните сфери на дейността си.
Това предложи президентът Росен Плевнелиев по време на срещата си с Бил Гейтс.
Плевнелиев е на обиколка в САЩ, която започна със среща в Сиатъл с Гейтс - един от най-богатите хора на планетата, основател и президент на компанията "Майкрософт". През последните години обаче Гейтс прехвърли вниманието си към благотворителната дейност, отделяйки значителни средства за хуманитарни организации и научно-изследователски програми чрез създадената от него и съпругата му фондация.
Една от сферите, в които, според президента, БАН би могла да е полезна на фондацията е здравеопазването.
Според извършено от БАН проучване български учени могат да бъдат полезни в диагностиката и лечението на туберкулозата, в контрола върху качеството на храните от животински произход и профилактиката и лечението на неонатални сепсиси, които са особено разпространени в страните от третия свят, каза президентът.
Вече е договорено представител на фондацията да посетят България и да се запознае на място с опита, който страната ни има в
разработването на ваксини и лекарства.
"България е обучавала десетки хиляди студенти от държавите от Африка и Близкия Изток и би могла да възстанови позиции не само като център на обучение, но и като център, който да предоставя услуги в глобалната дейност на фондацията в подкрепа на Африка и Близкия изток", каза Плевнелиев.
Това бе среща с един човек с визия за бъдещето на света, изтъкна президентът след срещата.
За нас бе изключително ценно в момент, когато България готви своята стратегия за развитие до 2020 г., да се срещнем и разговаряме с човек от калибъра на Бил Гейтс. Според него
България има огромен потенциал за развитие на икономиката на знанието
и именно там трябва да бъде насочено вниманието при определяне на насоките на стратегията, подчерта Росен Плевнелиев.
Последният пълен работен ден на Гейтс в "Майкрософт" бе на 27 юни 2008 г., след което той се отдаде изцяло на филантропия.
Дейността на фондацията е насочена към глобални проблеми, които остават извън сферата на внимание на правителства и международни организации. От 2007 г. досега Бил и Мелинда Гейтс са дарили за благотворителни цели 28 млрд. долара.
Една от програмите на фондацията е посветена на "глобалните библиотеки" и тя е
изключително успешна в България,
подчерта Росен Плевнелиев. От 2009 до 2013 г. за "Глобални библиотеки - България" ще бъдат отпуснати общо 15 млн. долара. Президентът предложи тази програма да продължи и след 2013 г. заради изключителния й успех.
"Библиотеката не е само място, където се държат книги", заяви Бил Гейтс. Библиотеката е място, което поозволява - благодарение на новите технологии, да се превърне в образователен и информационен център.
И такива центрове според Бил Гейтс вече реално могат да бъдат изградени дори в най-малките и най-отдалечените населени места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!