И сторически Европа навлиза в нова фаза – преди и след събитията в Крим, а последиците от нарушаването на международните правни норми от страна на Русия ще са осезаеми в дългосрочен план. Това каза президентът Росен Плевнелиев на пресконференция пред водещи германски медии в Берлин на тема „Югоизточна Европа и България в контекста на кризата в Крим“.
В Деня на Европа държавният глава изрази убеденост, че украинците могат да изберат пътя на европейското и демократично развитие.
"Не мога да допусна, че този път ще им бъде забранен, само поради географското им положение. Значи ако си съсед на Русия или се намираш в сферата на нейните интереси, това означава, че не можеш да станеш член на ЕС, независимо от това, че народът ти го желае. Аз не разбирам това. Политиката на „Велики сили“ и „периферия“ между тях е много опасна за Европа и едно доказателство за това е миналото на Балканите“, заяви държавният глава в Берлин.
Росен Плевнелиев коментира, че вместо модерна дипломация, основаваща се на ценности и правила, в Крим беше приложена военна сила, окупация, нелегитимен референдум и насилствено присъединяване на територия.
"Действията на Русия днес са в противовес на реда в Европа след Втората световна война, който се основава на принципа на спазване на правилата, на предвидимост в действията и на усилия за постигане на доверие, както и границите в Европа никога повече да не бъдат променяни едностранно“, каза президентът и отново апелира за решителни действия за завръщане към принципите на правовата държава и международното право.
"Никой не знае какво точно ще направи Путин утре, но Путин все още знае много добре, какво ние няма да направим и какво ще направим", посочи Плевнелиев и не веднъж подчерта, че спрямо Русия Европейският съюз трябва да покаже сила и единство.
Българският президент остро осъди политиката на разделение на център и периферия в Европа,
за която допринесоха и руските действия в Крим.
"Имаме нужда от ЕС, в който няма център и периферия и в който всеки е важен. Ние имаме нужда от ЕС, който може да се наложи на глобалната политическа сцена. Имаме нужда от нова вълна на интеграция в Югоизточна Европа и в Европа като цяло. Имаме нужда от ЕС, който може да помогне за провеждането на свободни и демократични избори в Украйна“, категоричен беше Плевнелиев.
Държавният глава предупреди, че при негативно развитие на ситуацията в Украйна е напълно възможно Балканите да бъдат следващият дестабилизиран регион.
"Няма по-сигурен начин да се дестабилизира Европа от едни слаби и разединени Балкани“,
заяви Росен Плевнелиев. Според президента, реална е опасността Югоизточна Европа „да бъде дестабилизирана отвътре чрез националисти, олигарси, корупция, пропаганда и енергийна зависимост“.
Росен Плевнелиев предупреди още за възможността в новия Европейски парламент да бъде представена „силна антиевропейска група“, затова държавният глава призова на национализма да бъде противопоставен патриотизъм, а на изолацията и дестабилизацията – европейската интеграция.
„Решението срещу енергийното оръжие е енергийният съюз, а срещу зависимите медии като пропагандни машини могат да бъдат поставени медии, които са свободни и казват истината“, допълни президентът.
„Важно е Европа да не се връща обратно в 19 век, докато си играем на „велики сили“ и „периферия“, а да я позиционираме в 21 век чрез една нова фаза на интеграция за по-силен и открит ЕС на глобалната сцена. При това трябва да заздравим трите двигателя на ЕС – демокрация, интеграция и пазарна икономика“, каза още президентът Росен Плевнелиев.
В отговор на журналистически въпрос относно налагането на нови санкции спрямо Русия от страна на ЕС, президентът посочи, че по този въпрос Европа трябва да вземе единно решение, основано на принципи и ценности, а България трябва да подкрепи това решение.
Основният интерес на германските медии беше насочен към ситуацията в Украйна и към региона на Югоизточна Европа.
Във втория ден от работната си визита в Германия държавният глава проведе среща с депутати от Комисията по външна политика на Бундестага, във фокуса на която отново бяха темите за ситуацията в Украйна, процесът на разширяване на ЕС в посока към Западните Балкани и предстоящите избори за Европейски парламент.
Днес президентът ще разговаря и с федералния министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. По-късно в Щутгарт Росен Плевнелиев ще се срещне с министър-председателя на Баден-Вюртемберг Винфрид Кретчман и ще изнесе лекция на тема „Защо имаме полза от Европа – визията на една нова държава-членка“.
В първия ден от визитата си Плевнелиев се срещна с германския президент Йоахим Гаук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!