С тановището на Висшия съдебен съвет (ВСС) е критично в по-голямата част от предложенията за промени в Конституцията. Това каза пред журналисти след заседанието на ВСС министърът на правосъдието Атанас Славов.
Той посочи, че пред Венецианската комисия в петък ще представи проекта на вносителите, който ще се гледа от парламента. "Ще защитя основната идея за разделяне на ВСС на два съвета", посочи Славов.
Принципът за самоуправление е приложим изцяло за съдиите. Надявам се в становището на Венецианската комисия да намерим балансиран подход за управление на прокуратурата, каза още правосъдният министър.
"Изненада ме монолитността на становището на ВСС днес", коментира Славов позиция на Съвета, който отхвърли голяма част от предложенията за промени в основния закон. "Това не беше неочаквано за този ВСС", посочи Славов.
Според него обикновено Народно събрание може да направи измененията в Конституцията.
"Няма прехвърляне на органи от съдебна власт към други власти. Мотивите за промените са много. Такива са и заключения на самата Венецианска комисия", обобщи правосъдният министър.
Според него амбицията на мнозинството е до края на годината текстовете да бъдат гласувани в Пленарна зала.
На извънредно заседание Пленумът на ВСС изрази несъгласие и резерви по някои от предложените промени в Конституцията. Те приеха общо становище, което предстои да бъде изпратено към НС.
Кадровиците разкритикуваха предложените промени в основния закон като изразиха резерви срещу някои от тях, а именно - разделянето на ВСС на два отделни органа, както и намаляването на правомощията на главния прокурор.
Цветинка Пашкунова от ВСС представи общото становище на кадровиците.
"Очевидно е, че предложенията на законодателя за разделяне на ВСС на два органа, намаляването на мандата, както и на тези на председателите на върховните съдилища и главния прокурор не съответстват на задължителното тълкуване на КС. Същото се отнася и за мандата на Инспектората към ВСС. Независимо от тези съображения ние сме изразили отрицателно становище и по отношение повторността на мандатите на тримата големи. Накърнен е и балансът между властите с лишаването на президента от правомощието на назначава и освобождава председателите на ВКС, ВАС и главния прокурор по предложение на Пленума на ВСС. Такова нарушаване на баланса е предпоставено и от възлагането министъра на правосъдието на управлението на съдебните сгради, както и начинът, по който се формира съставът на прокурорския съвет като знаем, че там преобладаващата част от членовете се избират от НС, т.е съставляват парламентарна квота", посочи Цветинка Пашкунова от ВСС.
Тя коментира, че те изразяват резерви по отношение на съкращаване на правомощията на главния прокурор и приравняване на фигурата му с тази на всеки друг административен ръководител в орган на съдебната власт.
Пашкунова препоръча законодателят задълбочено да преосмисли промените, да се проведе задълбочена дискусия и да бъдат чути всички експертни мнения.
Атанаска Дишева от ВСС се обяви "за" намаляването на правомощията на главния прокурор.
"Главният прокурор не следва да разполага с правомощието надзор за законност”, смята тя. Според нея методическите указания за работа не трябва да се дават от прокурорския съвет. Дишева също се обяви "за" разделянето на ВСС на два отделни органа.
Нинова: Имаме информация, че Борисов ще се откаже и от други промени в Конституцията
Борисов: Няма да подкрепим вписването на 24 май като национален празник
НС гласува процедурните правила за приемане измененията в Конституцията
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!