Редица български медии получават заплащане от Русия, но няма как да бъдат санкционирани. Това каза в ефира на „На Фокус” по NOVA председателят на СЕМ Бетина Жотева.
„Редица български медии получават заплащане от Русия под различни форми. Става дума за вестници и сайтове, които получават например рекламно спонсорство или спонсориране за някакво събитие. Има го и обратното- западно влияние в български медии. Говорим за небезизвестните НПО-та, които са гръбнакът на либералната демокрация. Някои НПО-та са твърде радикални и насищат безкрайно много и излишно напрежение в медийната картина в България”, обясни Жотева и добави, че СЕМ проверява всички тези информации.
„Търговските медии не могат да бъдат упреквани, че заемат една или друга страна в случая. Всички можем да установим руско влияние, но никой не може да го санкционира. Това е въпрос на саморегулация и на чувство за професионализъм”, добави Жотева.
Според председателя на СЕМ в България отдавна се води пропагандна война, която се изостри със стартирането на конфликта в Украйна.
„Медиите не могат да бъдат обвинени, че избират страна или дават собствена гледна точка. Цялата държава дава разнопосочни сигнали за конфликта”, счита Жотева.
Тя коментира и казуса с журналиста Петър Волгин.
„Няма как да кажем и че дадена новина например в фалшива. Санкции може да има от институцията или лицето, което е засегнато от тази новина. След този случай наскачаха НПО-та, упрекващи него и нас, защо го държим. СЕМ дали е съгласен с него или не няма никакво значение, изпратили сме казуса към етична комисия”.
СЕМ временно спря две руски медии в България
По думите на Жотева има натиск от страна на правителството към неправителствени организации, които от своя страна упражняват натиск върху българските медии.
Във връзка с оттеглената кандидатура за член на СЕМ на Мартин Карбовски Жотева обясни, че той не е подходящ за поста тъй като е „твърде емоционален”.
„В СЕМ се спазва един закон, нищо друго е не се прави. Няма кандидатура, която да не принадлежи към определени либерални структури и да не бъде смачкана”, каза Бетина Жотева.
Карбовски отказа да стане член на СЕМ
Плаща ли Русия на български медии коментира пред NOVA и Христо Грозев, изпълнителен директор на разследващата платформа „Белингкат”. По думите му във военен конфликт винаги има пропаганда и от двете страни.
В случая „едната страна го прави обикновено по-агресивно, защото има и какво да крие. Другата страна го прави, за да мотивира своя народ да се защитава, когато има парадигмата на нападащата и защитаваща се страна. Това, което се случи сега, тази седмица, с потъването на най-големия кораб в Черно море на Русия е един пример, в който този истински факт ще бъде превърнат в една много добре построена пропаганда от украинска страна”, обясни Грозев.
Той коментира и евентуални доказателства за заплащане на български медии от страна на Кремъл, за да бъде представяна Украйна в лоша светлина.
„Случайно попаднахме на един такъв поток, паричен поток към една определена медия и тя не е огромна медия, но е очевидно взела позиция на защита на кремълския наратив у нас и екстраполирайки от нея можем да достигнем до извода, че и други медии, които са по-важни от нея също получават значително по-големи суми. Това, което ще публикуваме е нещо като срез, като кейс стъди на един конкретен случай, с една медия, но не мога да я назова преди да го публикуваме, а това ще стане до дни”.
Петков обясни защо все още не гоним Митрофанова
Грозев заяви, че това са пари конкретно за публикуване на материали, които трябва да бъдат публикувани в определен словоред, който е даден от Москва и трябва да бъдат преведени и публикувани, но да изглежда така, че медията, българската медия е автор. Не трябва да се вижда руската връзка.
„Става дума за интернет агенция, интернет медия”, допълни Грозев.
Доказателствата, с които разполага са писмени, под формата на конкретни суми за конкретни статии. Полемика има и по отношение на фигурата на руския посланик в България.
„Вижте, посланиците обикновено имат право да бъдат нагли, да бъдат надменни. Митрофанова е точно такава и то не от периода на тази война, а още от преди това. Самият факт, че руското посолство пусна аналогия между освобождаването на България и това, което се случи на Шипка, битката на Шипка и това, което прави Русия против Украйна в този момент - това е признак на абсолютна наглост и на културна апроприация ако мога така да го нарека. Тъй като все пак посланиците имат право да бъдат такива, каквито са и се ползват от имунитет, за мен не е целесъобразно да бъде експулсирана или да бъде обявена за персона нон-грата, а по-скоро нека да стои и да продължава да представя лицето на властта, която седи в Кремъл по адекватен начин, защото очевидно това не са нейни думи, това не са нейни тези”, смята Грозев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!