„Имам охрана от повече от пет месеца, защото имаше анонимни заплахи за живота ми. Те дойдоха преди скандала „Апартаментгейт” и бяха оценени като много сериозни от компетентните органи. По случая се води досъдебно производство”. Това каза вече бившият председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев пред „Събуди се” по NOVA. Това е първото телевизионно интервю, което дава след оттеглянето си от поста.
Георгиев бе категоричен, че не заплахите са причината да подаде оставка. Като основна такава той посочи „уникалния тормоз”, на който било подложено семейството му в последните месеци.
„Проверките на НАП много сериозни. Анализираха се разходите ми във всеки един ден за последните шест години. Изчаках да приключи ревизията, за да подам оставка. Исках да изляза чист пред хората. Но все пак, след целия този скандал, не можех да продължа да бъда председател на комисията. Беше създадена медия истерия, при която сам себе си не можах да позная. Бях пресъздаден като някакъв престъпник”, каза Георгиев.
3 са причините за оставката му. Първата е заради семейството му, което било подложено на тормоз. Детето му не можело да излезе от тях, защото на вратата чакали репортери, звънели на звънеца, снимали с дрон. Целият този скандал се отразява на имиджа на работата на комисията.
Той заяви още, че „Апартаментгейт” е „измислен скандал”.
„Изговориха се куп лъжи, които нямаше как да оборвам сутрин, обед и вечер. Една от тях е, че цената на жилището ми е ниска. Това изобщо не е така. Апартаментът ми струва повече от 300 000 лева и имам да изплащам още 160 000 лева кредит от банка”, обясни Георгиев. И допълни, че имотът се води тризонет, но на второ и трето ниво имало по "една стаичка". По 1000 евро бил квадратът.
За терасата, която той твърди, че е обща част, но тя не е за общо ползване, защото изход има само от неговия апартамент, той плаща данъци за нея. След като купил жилището съседи го молили да направи ремонт на терасата, защото имало теч.
Той подчерта, че през последните години КПКОНПИ е отнела 40 млн. лева и така е засегнала интересите на много хора. „Внесени са искове за още над 3 млрд. и според мен те ще издържат в съда”, подчерта Георгиев. Той отказа да назове имена на засегнати от дейността на комисията хора. „Без да имам доказателства, това би било клевета”, поясни Георгиев. И подчерта, че от работата на антикорупционния орган са били засегнати политици, десетки кметове и магистрати.
Той коментира и избора на бъдещия нов главен прокурор. „Трябва да бъде решителен човек, който да продължи да надгражда, защото към момента има успехи във всяко едно от начинанията ни”, заяви Георгиев. След оттеглянето си от КПКОНПИ той подаде молба да бъде възстановен на работа като обвинител в Спецпрокуратурата. Висшият съдебен съвет се събира на извънредно заседание в понеделник, за да реши дали Георгиев да се върне в прокуратурата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!