„Това, което днес ще обсъдим в Министерски съвет, е свързано с предложение Българският енергиен холдинг да влезе в преговори с компании от САЩ, които развиват най-съвременните ядрени технологии, включително и т. нар. малки модулни реактори, за да можем да добием представа”, коментира плановете за строеж на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй” пред NOVA енергийният министър Теменужда Петкова.
„Държавата към настоящия момент ще стартира проучване по отношение на възможността за изграждане на нова ядрена мощност”, каза Петкова и подчерта: „Днес не се взима решение за строителство на 7-и блок. Такова решение изисква съвсем други законодателни действия”.
Ще строим 7 блок на АЕЦ "Козлодуй"
Министърът обясни, че изграждането на нови ядрени мощности е ключова стъпка за енергийната сигурност на България в контекста на политиките на ЕС за нисковъглеродна икономика и постигане на нулеви въглеродни емисии през 2050 г.
„В решението, което днес предстои да обсъдим, е даден един срок, в който министърът на енергетиката трябва да докладва за резултати от преговорите с американските компании и той е до месец януари 2021 г. В рамките на този срок аз се надявам да имаме вече много по-конкретна информация”, заяви Петкова.
Тя поясни, че към момента американската технология няма издаден лиценз за ЕС. „Все още в Европа няма такъв реактор”.
Русия отговори на САЩ за АЕЦ „Белене” и „Балкански поток”
„Целта е да видима най-новите технологии, които САЩ разработват. Тръгваме от нашия основен приоритет да диверсифицираме енергийните ресурси” - да не само руски, посочи Петкова.
„Отказване от АЕЦ „Белене” няма как да има. Решението за този проект е взето от българския парламент”, добави министърът.
По думите на Петкова в момента българската енергетика разполага с лимит от базови мощности – 4 000 мегавата въглищни централи и 2 000 мегавата – АЕЦ „Козлодуй”. С оглед на политиките на ЕС за нисковъглеродна икономика въглищните централи постепенно ще трябва да отпаднат от енергийния микс след 2030 г. За това са необходими предвидените нови ядрени мощности – двата руски 1 000 - мегаватови реактора и евентуално американски 1 100 - мегаватов.
Освен това максималните срокове за експлоатация на 5-и и 6-ти блокове на АЕЦ „Козлодуй” са съответно до 2047 г. и 2049 г.
Министър Петкова е категорична, че изграждане на 7-и блок с технология от САЩ по никакъв начин не е свързано с плановете за АЕЦ „Белене”, за която до този момент са изхарчени около 3 млрд. лв. Руските реактори вече са платени и се съхраняват на площадката в Белене в съответствие с изискванията на производителя.
Тя добави, че България губи годишно 110 млн. долара от транзитните такси заради изграждането на газопровода „Турски поток”, а проектът „Балкански поток” се реализира изцяло в съответствие с европейските правила. Петкова не смята, че САЩ ще наложат санкции, тъй като инфраструктурата е изцяло българска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!