„Българското правителство работи много силно, за да може да има ясни доставки на газ на цени не много по-различни от тези на алтернативата „Газпром”.
Това заяви днес премиерът Кирил Петков след среща с бизнеса и синдикатите в сградата на Министерски съвет.
Петков посочи, че са били обсъдени различни сценарии за развитието на ситуацията, след като руската компания „Газпром” едностранно прекрати доставките на природен газ за България.
Николов каза кога ще искаме отсрочка за руския петрол
„Разговорът беше много конструктивен”, отчете премиерът за днешната среща.
Той обеща, че помощите за бизнеса заради скъпия ток ще продължат.
„За газа, в следващите няколко ще дадем яснота за това какви ще бъдат цените, надяваме се да няма много неприятна изненада, даже напротив, цените да не са по-различни от сегашните”, заяви Петков.
Румъния планира да изнася газ за България, Гърция, Унгария и Молдова
Премиерът подчерта, че до момента няма прекъсване на газоснабдяването или промяна на цените на природния газ в България.
„Днес не получихме твърд отговор на поставените от нас въпрос. Очакваме следващата седмица в разговори с енергийния министър да видим докъде можем да стигнем”, каза от своя страна Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българска стопанска камара.
Вицепремиерът Корнелия Нинова изясни допълнително какво е обсъдено на срещата днес.
„Първо - ембаргото за внос на петрол да не се отнася за България. Второ - постигнахме съгласие, че компенсациите за бизнеса ще продължат и през май - с колко предстои да се уточни. Трето – да се запази цената на газа, такава каквато е сега и при увеличение държавата да компенсира бизнеса. Четвърто – поискахме дерогация за увеличаване на прага на регистрация по ДДС от 50 000 на 100 000 лв., както и варианти за премахване на акциза за горива”, отчете Нинова.
„Без горива няма да останем, пазарът ще бъде задоволен”. Това заяви по-рано днес пред журналисти в Министерския съвет Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциацията (БПГА). Терзиев смята, че правителството трябва да настоява България да бъде част от страните, които по изключение няма да прилагат петролното ембарго срещу Русия.
„Ако това се случи и сме от изключенията, подобно на Унгария и Словакия, не би трябвало да има каквито и да било притеснения в следващите 12 месеца, 24 месеца или срока, който бъде определен”.
Терзиев не се ангажира с прогноза за това какви биха били цените на горивата в бъдеще, но предположи, че поскъпването в България може да е по-високо от това в Западна Европа заради превоза на суровината и логистиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!