Н ационалната корупция се използва като инструмент от чужди държави като Русия да влияят на вътрешната стабилност и политика и да създават зависимости. Затова борбата с корупцията е толкова важна.
Това послание отправи министър-председателят Кирил Петков в изказването си в рамките на Седмия икономически форум в Делфи.
Премиерът беше категоричен, че е необходима сериозна дискусия по темата не само на национално, но също така на регионално, европейско и глобално ниво, защото настоящата ситуация с войната в Украйна е показала ясно характера на режима в Русия, от който никой не желае да бъде зависим.
ГЕРБ с обвинение към Петков, иска свикване на КСНС
Министър-председателят даде пример с корупцията в България. Петков посочи, че страната ни е една от най-зависимите от Русия държави в сферата на енергетиката, но същевременно през последните десет години не е направено достатъчно за диверсификацията.
Петков сравни „Турски поток“ с интерконектора Гърция-България и изтъкна, че докато реализацията на в пъти по-скъпия проект, който не носи реална диверсификация, е вървяла в миналото ускорено, другият проект след близо 10 години все още е незавършен. Министър-председателят увери, че към момента се работи сериозно по интерконектора и той ще бъде готов в средата на настоящата година и страната ни ще има истинска диверсификация, което ще е от полза за целия регион.
Петков обясни защо все още не гоним Митрофанова
Премиерът акцентира върху значението на общите усили в борбата с корупцията и нередностите, а също така и в сферата на енергетиката. Трябва да имаме силна и единна позиция, категоричен беше Петков. По думите му прозрачността е сред ключовите принципи в тази посока. Според българския министър-председател би било добре на европейско ниво да има възможност да се разследват не само злоупотреби с евросредства, но също борбата с прането на пари и трансграничната престъпност например.
В изказването си премиерът Петков изтъкна още, че рискът от нестабилност в Западните Балкани е друг потенциален проводник на руската външна политика. По тази причина са необходими категорични превантивни действия в нашия регион.
"Време е заедно да покажем, че Балканите са символ на координация", категоричен беше българският министър-председател.
България очаква да получи своята Пътна карта за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), за да започне активно работата по нея, посочи Кирил Петков в рамките на срещата си в Делфи с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Матиас Корман.
Премиерът изрази надежда да има позитивен напредък по темата още в рамките на следващите няколко месеца. Петков изтъкна, че България цени високо взетото през януари решение от ОИСР да стартира разговори с нашата страна за присъединяване и специално благодари на Матиас Корман за активната му и последователна позиция в полза на това решение.
Министър-председателят покани генералния секретар на ОИСР да посети България в най-скоро време и в повече детайли да бъдат обсъдени следващите стъпки, които страната ни предстои да направи по пътя си към членство в организацията.
Премиерът Петков заяви, че задълбочаването на сътрудничеството на България с ОИСР е от съществена полза както за провеждането на редица ключови реформи в нашата страна, така и за укрепването на регионалния и глобалния обхват на самата организация. Страната ни споделя ценностите на ОИСР и подкрепя тяхното популяризиране, а в настоящия момент е по-важно от всякога да има общност от страни, обединени от такива споделени ценности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!