Щ е направим план, за да може държавата да се погрижи за пострадалите хора от наводненията.
Това каза премиерът Кирил Петков след края на заседанието на Министерски съвет, цитиран от Агенция "Фокус".
"Току що свърши първият Министерски съвет на новото правителство. Обсъждахме важни въпроси които са на дневен ред", посочи Петков.
"Още утре ще поканим областните управители на Смолян, Благоевград и Кърджали, а да ни дадат точна и ясна представа за всички щети и да направим план за най-бързата помощ, която може да им се даде, за да може държавата да се погрижи за пострадалите хора", допълни той.
"В най-спешен порядък трябва да обсъдим предложението за покачване на цените на тока, водата и газта от КЕВР. До утре сме си дали 24 часа да направим анализ на това предложение и да си отговорим защо това се случи точно на първия ден на правителството, както и да вземем мерки, за да избегнем това, което за нас изглежда като сравнително голямо увеличение. Този анализ ще бъде направен в рамите на 24 часа", каза още Петков.
"До четвъртък ще направим правен анализ как да въведем изискването за зелен сертификат в администрацията. Първата стъпка ще бъде на ниво Министерски съвет. След това ще погледнем и това как този пример да се разпространи и в цялата държавна администрация. Въпросът е как да го направим максимално ефективно в рамките на закона, така че резултатите да са реални и позитивни, а не да влезем в юридически спорове", допълни той.
"В четвъртък очаквам първия доклад на министъра на здравеопазването за COVID кризата. За момента нямаме предвидена точна мярка в тази област, но това ни е приоритет", допълни Петков.
"В момента със съществуващите кризи с наводненията, с факта, че нито един министър не е назначен и факта, че КЕВР заседава утре и още нищо не сме направили за ваксинацията, предпочитам първата ми поява в Брюксел да не е тази седмица. Приоритизирам реалните проблеми, които трябва да решим днес. Някои хора ни казаха, че може би ще имаме 100 дни по-спокойно време. Оказа се, че имаме една вечер снощи или един следобед. От тази гледна точна президентът Румен Радев ще отиде в Брюксел", заяви още премиерът.
"В понеделник обсъдихме с г-н Зоран Заев идеята за работните групи. Тази идея ще бъде структурирана в най-къс срок. Надявам се в началото на януари да имаме ясен план кои са работните групи и те да включват култура, икономика и инфраструктура. Надявам се в началото на януари да направим план за действие и тези групи да имат резултати, за да напреднем с преговорите в по-оперативен план. Той самият очаква, че ще има нов министър-председател в началото на новата година. Това може да даде добър общ старт. Надграждането е ясно, обективно и структурирано и ще бъде въпрос на реална работа, а не политически лозунги", коментира Петков темата за Северна Македония.
В началото на днешното първо извънредно заседание на редовното правителство, премиерът Кирил Петков заяви:
"Още утре ще свикаме областните управители на Смолян и Благоевград, за да обсъдим как да се справим с последиците от наводненията", каза Кирил Петков, цитиран от Агенция "Фокус".
"Първата и основна задача на днешната среща ще бъде да обсъдим последиците от наводненията, които се случват. Имаме две общини, даже три, но две от тях са най-много пострадали. Това са област Смолян и област Благоевград, където имаме няколко застрашени моста. В Благоевград има риск за един от големите мостове, който трябва да разгледаме внимателно", посочи премиерът.
"Още утре ще свикаме областните управители на тези две области, даже ще поканим и на област Кърджали, и заедно с министъра на регионалното развитие и г-н Бойко Рашков с "Бедствия и аварии" да обсъдим този казус", заяви Петков.
"Втора точка е ваксинацията да стане приоритет. Още днес ще направя заповед за тази сграда и ще обсъдим за всяко министерство как да въведем изискване за зелен сертификат, както и всеки да сподели първите си информации и проблеми, които вижда в министерството си", допълни премиерът.
Министър-председателят Кирил Петков и членовете на Министерския съвет проведоха днес първо заседание на редовния кабинет. Кабинетът разгледа промени в Устройствения правилник на Министерския съвет и неговата администрация във връзка с новата структура на кабинета.
Заседанието на правителството днес е извънредно, тъй като премиерът и членовете му са си поставили за цел веднага да започнат активна работа по актуалните и спешни теми за държавата, без да се очаква традиционното редовно заседание в сряда, уточняват от пресслужбата на правителството.
По-рано днес премиерът бе специален гост на събитието Powers Summit.
Там Кирил Петков заяви:
"От днес нататък трябва да вдигнем нивото на ваксинация, ако искаме бизнесът да е отворен, децата да са на училище".
"Моята първа заповед днес ще е всеки в Министерски съвет да влиза със зелен сертификат, надявам се това да стане и в министерствата. Направете това и във вашия бизнес", заяви Петков.
Премиерът заяви, че ако искаме страната да стане център на иновативен бизнес, трябва бизнеслидерите да работят с младите учени.
"Те да създават добавена стойност, тя да създава данъчни приходи за държавата. Задачата на политиците е тези пари да не отиват в погрешните посоки и когато ги харчим, да сме сигурни, че се инвестират в България" заяви Петков.
Той коментира, че добавената стойност се създава от успешни бизнеси.
"Нашата роля като правителство е да инвестираме в образование на бъдещето, което ще направи така, че първокласниците днес да са адекватни на пазара на труда до 2080 година", каза Петков.
"България може да бъде лидер в някои сектори, а иновациите, които излизат от България, могат да станат пример как една малка държава в Източна Европа може да покори ниши и пазари", каза още Кирил Петков.
"Имаме всички предпоставки да сме просперираща държава" ,отбеляза Петков пред участниците.
Той подчерта, че една от ключовите роли на новоизбраното правителство ще бъде да инвестира в образованието, за да може децата и подрастващите след време да бъдат адекватни на развиващия се пазар на труда.
"Държавата не създава добавена стойност. Нито политиците я създават, нито депутатите. Тя се създава от бизнеса. За да създава той висока добавена стойност, там трябва да бъдат младите учени. Бизнес лидерите трябва да работят с младите учени и да създават добавена стойност. Тя да създава данъчни приходи, които да идват в държавата, а ние политиците имаме две задача тези пари да не отиват в погрешни посоки. Затова и нашият призив е за нулева корупция", посочи още министър-председателят.
"Няма как да бъдем успешни в бизнеса и иновациите, ако здравеопазването не работи, ако работниците са болни, ако затваряме икономиката заради ниската ваксинация", допълни още той.
В 9ч. днес стартира официално първия по рода си Powers Summit, срещата на върха, която цели да обедини колективната интелигентност на страната в прозрачен и открит диалог. Срещата между бизнес, власт, наука и медии ще постави прагматично проблеми в секторите Образование, План за възстановяване и зелена сделка, Устойчиво развитие, Здравеопазване, Финтех и киберсигурност и Предприемачество и ще дефинира решения и нужните действия от страна на държавата за постигането им.
Събитието беше открито от Гергана Паси, президент на Дигиталната национална коалиция, която благодари на всички партньори на събитието, както и на политиците, които днес заемат ролята на слушатели едва 18 часа след встъпване в длъжност.
Д-р Пламен Русев благодари на всички присъстващи и техните екипи за присъствието. Той отбеляза, че почти всички парламентарни партии участват в дискусия, освен тези, които не притежават зелен сертификат. Пламен Русев отбеляза, че България не е самотен остров, а скачен съд и трябва да бъде част от вълните на иновации и технологии. Мисията на Powes Summit е да обедини колективната интелигентност, за да гарантира по-добър живот за поколения напред.
Специален гост на събитието беше Кирил Петков. За министър-председателя това е първо официално участие след гласуването на коалиционното правителство.
Кирил Петков подчерта, че в думата "държавен служител", основна важност има частта "служител". Оттук нататък държавата има единствено роля да помага на младите и да инвестира в образование на бъдещето, което ще направи така, че първокласниците днес ще бъдат лидери на пазарите на труда до 2080 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!