К ирил Петков определи като „чудновати“ мотивите на ГЕРБ-СДС за вота на недоверие.
"Това, което чухме, ме озадачи, аз внимателно прочетох вашите мотиви, тезите наистина са чудновати", заяви премиерът.
Вотът на недоверие: ГЕРБ атакува, Петков: Не е вярно
След като Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС представи мотивите към проекта за решение, Петков заяви, че има „грешни икономически внушения“, правени в последните шест месеца. Той коментира забележките на ГЕРБ-СДС в различни сектори.
[gallery]12711[/gallery]
„Уважаеми народни представители, истината е една - това правителство няма да разреши да се краде от българския данъкоплатец, и тези, които са го правили по-рано, рано или късно ще стигнат до реално правосъдие". С тези думи от парламентарната трибуна премиерът Кирил Петков се обърна към депутатите по повод внесения от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството. Министър-председателят опроверга мотивите, с които опозицията иска оставката на кабинета за провал във финансово-икономическата политика.
Петков изброи част от постигнатите успехи, сред които увеличението на минималната работна заплата. Посочи, че с актуализацията на бюджета за тази година от юли минималната пенсия трябва да стане 467 лв. Премиерът открои помощта за младите семейства - допълнително данъчно облекчение и отпадане на таксите за ясли и детски градини. Той посочи още и увеличението на бюджета за образование, гарантирането на „достойно възнаграждение“ на работещите в здравната система, финансовата подкрепа за хората с увреждания. Помощта за бизнеса и за битовите потребители за високите цени на тока и газа също бяха споменати. Премиерът каза, че е одобрен и Планът за възстановяване и устойчивост, с който се предвиждат 13 млрд. лв. Посочи, че се изисква в тази връзка приемането на над 20 законодателни инициативи.
Относно гласуваната на първо четене актуализация на държавния бюджет, Петков коментира също, че се предвиждат нула процента ДДС на хляба, 25 стотинки компенсация при зареждане на бензин и дизел, намаляване на ДДС ставката на парното на 9 процента. Премиерът каза, че дефицитът ще бъде запазен на 4,1 процента.
„Дългът намалява от 31.2 млрд. лв. към края на миналата година до 30.5 млрд. лв.“, посочи той. „Абсолютно невярно е твърдението, че хазната е останала без пари“, добави Петков.
Министър-председателят обърна внимание, че фискалният резерв в момента е с 9.3 млрд. лв. при минимално законово изискване от 4.5 млрд. лв. Премиерът подчерта, че международните финансови институции са потвърдили положителния кредитен рейтинг на страната, а Българската банка за развитие също е на печалба.
Според министър-председателя сред успешните действия на правителството са прекратяването на „инхаус“ процедурите и спиране на неефективните договори за инфраструктура. Новият модел на управление на ковид кризата, на база интензивни легла, да минем през петата вълна без локдаун и без прекъсване на образователния процес, също беше откроен като успешен от премиера Петков.
„Днешният вот на недоверие не е реална функция на постигнатите резултати в сферата на икономиката, а реално базиран на други наши резултати“, подчерта той. По думите сред тези резултати са прекратяването на договора за фито-санитарния контрол на граничния пункт „Капитан Андреево“, стъпките към постигане на съдебна реформа, прекратяване на практиката със „златните паспорти“. Петков каза, че Сотир Цацаров се е оттеглил от поста председател на Комисията за противодействия на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Той посочи, че правителството е изготвило нов закон за КПКОНПИ и предлага комисията да бъде оглавена от сегашния вътрешен министър Бойко Рашков. По думите на Петков правителството е успяло да осигури „реалната диверсификация от руски газ“, като докладва, че през юли ще бъде готова газовата връзка с Гърция.
След като отново изрази мнение, че не приема мотивите, с които от ГЕРБ-СДС искат оставката на правителството, в края на изказването си Кирил Петков се обърна депутатите с думите: "За съжаление заради тези мотиви вие утре трябва да направите реалното решение и имате реалния шанс да вкарате държавата в политическа криза по време на война, да изпуснете историческото време за придвижване на съдебната реформа, да върнете обратно руския газ въпреки плащането в рубли, да не приемете 23 закона, които са нужни да усвоим 13-те милиарда лева от Плана за възстановяване и устойчивост".
Той призова конкретно депутатите от "Има такъв народ" (ИТН), доскорошният коалиционен партньор, да проявят разум по повод гласуването на вота на недоверие. Петков апелира всички народни представители да си спомнят клетвата, която са положили в началото на 47-то Народно събрание. След неговото изказване председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов се изправи на крака и му ръкопляскаше. По-рано днес пред журналисти Йорданов заяви, че самият той ще гласува против кабинета.
Опозицията обяви преди седмица, че внася вота за провала на правителството във финансово – икономическата политика. Според правилника на парламента гласуването се състои не по-рано от 24 часа след приключване на дебата. Проектът за решение се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители. При отхвърляне на предложение за недоверие на Министерския съвет ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!