З асега няма доверие към България по въпроса за присъединяването към Шенген, съобщи днес премиерът Кирил Петков пред български журналисти в Брюксел, където участва в двудневната среща ЕС-Африка.
Петков: "Златните паспорти" са порок, който удря по репутацията на страната
Той отбеляза, че е имал разговор с холандския премиер Марк Рюте по тази тема.
"Проблемът е, че през годините за доста от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали и няма доверие. Те подават ръка, но всички знаят приказката за лъжливото овчарче, така че оттук нататък времето е важно за нас да покажем, че новото българско правителство прави това, което обещава", посочи Петков.
Атанасов: Предишните управляващи заложиха мини в сектор "Енергетика"
"Трябва да изградим доверие, защото номинално сме спазвали критериите, сега въпросът е да ги спазваме ефективно - наистина да няма контрабанда по границите, наистина да има контрол. Обещах, че ще започнем сериозен диалог и в сфери, където виждат потенциални дефицити, да работим веднага. За нас е важно да го направим заради България. Дават кредит на доверие на новото правителство, сега трябва да го изпълним с резултати", добави той.
Българският премиер е разговарял в Брюксел и с президента на Египет Абдел Фатах ас Сиси.
"Там обещах, че ако иска да купува от българското производство, особено в отбранителната индустрия, за пръв път ще може да го прави без посредници, без брокери, а директно от държавата", коментира Петков.
Макрон поиска реформа на Шенгенското пространство
Президентът на Руанда Пол Кагаме е споделил пред Петков, че пътят, по който българският министът-председател е тръгнал е много верен и е дал пример с Руанда, че вече са на 52 място по този показател, а страната е била на 152 място. Кагаме е казал на Петков, че не се таргетират малките хора, които правят корупция, а се таргетират големите босове, защото всичко тръгва отгоре.
"И с германското, и с френското правителство ще направим срещи веднага", каза още Петков.
По-късно днес министър-председателят Кирил Петков заминава за Германия, където ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността. За 58-ми път конференцията ще събере повече от 30 държавни и правителствени лидери, над 100 министри и ръководителите на най-важните международни организации като ООН, НАТО и ЕС.
Форумът ще бъде открит от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. Участниците във форума ще дискутират теми от областта на политиката, бизнеса, науката и ще направят преглед на настоящите и бъдещите предизвикателства пред сигурността.
Водещи теми на конференцията включват глобални предизвикателства като борбата с пандемията и климатичната криза, защитата на демокрацията, регулирането на технологиите, регионални предизвикателства и ситуациите в някои от най-конфликтни зони в света.
В Мюнхен министър-председателят Кирил Петков ще проведе редица двустранни срещи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!