О питваме се да използваме и кризата в Украйна като някаква възможност. Например Google дойде в България. Това коментира премиерът Кирил Петков на годишната среща на бизнеса с правителството, предаде БТА.
Google имат една „дивизия срещу хибридните атаки“ и им казахме -
ако искате да сте конкурентоспособни, трябва да сте някъде, където проблемите са най-тежки, посочи той.
Казахме: „Елате да си играете тук в пясъчника на България,
докато в момента ни бомбардират с всякакви хибридни атаки и да създавате инвестиция и технологично знание на базата на това“, посочи премиерът и коментира, че те доста харесали идеята.
"Имам потвърждение от Урсула фон дер Лайен,
че в следващите няколко седмици тя ще дойде тук и ще подпишем Плана за възстановяване", съобщи още Кирил Петков. Той отбеляза, че предвиденото в плана изграждане на най-голямата инсталация за батерии в Европа е било и супер силно конкурентно предимство в разговора с Google.
"Вече имаме запитвания от IT фирми, те започнаха още преди войната.
Другата седмица идва точно такъв бизнес, който има над 2000 програмисти в Русия и Украйна, и ще говорим дали поне част от тях не можем да ги прехвърлим в България", съобщи още премиерът.
Кирил Петков отбеляза и други възможности, които дава войната за България.
"Вече имаме някаква структура за бежанците в България, вече имаме йодни таблетки за всички, вече имаме нов преглед на инвестициите ни в отбрана", посочи той. По думите му, кризата ни е дала и възможност да погледнем критично на нашата зависимост от енергийни източници. "В петък отиваме да видим какво се случва с прословутата гръцка връзка", допълни той. По думите му, никой не е искал да я построи, а сега ще я довършат сигурно за шест месеца.
Петков посочи, че днес ще бъде на българо-румънската граница, довечера във Варна,
за да види как се справяме с бежанците от Украйна. Той отбеляза, че до момента Агенцията за бежанците е можела да обработва по 30 човека на ден, а сега имаме по хиляди на ден.
Петков: Отказът от големи количества евтин газ от Азербайджан е грешка
Петков: Трябва да разграничим нашата привързаност към Русия от режима на Путин
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!