В сряда обискираха имоти на Румен Гайтански - Вълка. Комисията за противодействие на корупцията (КПК) провежда акция във връзка с неправомерно усвоен кредит от Българската банка за развитие (ББР). Става дума за близо 150 млн. лв., дадени на фирма, свързана с Вълка.
От кулоарите на парламента Кирил Петков отговори на обвиненията на служебната власт, че назначеното от него ръководство на държавната банка е бездействало в продължение на година. „
Откриха колекция от луксозни автомобили в един от имотите на Румен Гайтански - Вълка
Чадърът, който закриляше Румен Гайтански - Вълка и Стоян Мавродиев в последните години, се вдигна. Двамата са избягали от държавата”, заяви съпредседателят на ПП-ДБ.
„Преди три години, през третия ми ден като министър на икономиката, излязох и оповестих, че осем фирми са взели 1 млрд. лева. Следващият месец беше една битка, в която се опитвахме да сменим надзора на банката и управителния съвет и успяхме. Накрая на този период, още през 2021 г. цялата документация по този кредит отиде в прокуратурата. Тези 150 млн. лева са дадени на адвоката на Румен Гайтански, който купува фирмата на Гайтански”, коментира в ефира на NOVA съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков.
Акция "Кредит": Прокуратурата дава подробности по казуса с Гайтански
По негови думи големият въпрос към КПК е защо се разследват 150 млн. лева на Гайтански, но не и 150 млн. лева, които са дадени като кредит на „Булгартабак”.
„В „Булгартабак” има обезпечение единствено на хартия. 150 млн. лева са дадени на „Булгартабак” и този кредит в момента не се обслужва. Те са се съгласили да дадат обезпеченията, вместо да си платят кредита”, посочи още Петков.
Според него, ако тези обезпечения са повече от 150 млн. лева, то „Булгартабак” едва ли би ги дал, вместо да върне заема. „След определен период ще видим, че и „Булгартабак” ще е откраднала някакви пари от държавата”, каза още Петков.
Политически реакции след обиските в имоти на Румен Гайтански
Той посочи, че има селективно използване на КПК, тъй като 150 млн. лева е сума, с която може да се изградят 30 нови детски градини в страната. Петков е на мнение, че КПК трябва да направи пълно разследване по случая и допълни, че ПП-ДБ се бори за това в държавата да има поне един орган, който да провежда разследвания.
„Разбираме че държавата има нужда от управление, но ние бяхме участвали в управление, в което нашите избиратели биха имали доверие”, добави той.
По думи на Петков прокуратурата е една затворена система. „30 години тя се самовъзпроизвежда – едни прокурори дават път на следващите прокурори и 30 години нямаме правосъдие и справедливост. Промяната в Конституцията е начинът това да се промени. Ние се опитахме да го оправим, но имаше още един вратар – Конституционният съд, който върна топката”, посочи още Петков.
Кой е Румен Гайтански - Вълка?
Съпредседателят на ПП обясни, че кандидатурата на Калин Стоянов за министър на вътрешните работи, не е предложение на партията.
„Осъзнаваме, че не можем да идем на 8-9-10 избори, но не могат да се правят безпринципно коалиции. Ако някои решения се приложат умно, вярвам, че ще има стъпки напред. Начело трябва да има начело човек, който не е партиен, да има общо доверие на обществото към този човек. Да бъде личност, за която всички да кажем, че може да му се има доверие”, допълни Петков.
Вижте повече във видеото горе.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!