О т една седмица Димитър Ковачевски е премиер на Северна Македония, а четири от тези дни прекара с нас. Това показва желание, че иска да се свърши работа. Подписахме 3 ключови меморандума.
Това заяви от трибуната в НС министър-председателят Кирил Петков, който беше изслушан в парламента за резултатите от посещението му в Република Северна Македония и проведеното у нас междуправителствено заседание между двете държави.
Изслушването е точка първа за петъчното пленарно заседание, а предложението за него е на депутатите Даниел Митов и Екатерина Захариева от ГЕРБ.
"Ние по никакъв начин не игнорираме българската позиции.
Докато вървят дискусиите за икономика, инфраструктура, говорихме и за правата на българите в Северна Македония, както и за рамковата позиция. Ковачевски каза, че той не вижда проблем да обвърже българите в Северна Македония с тяхната конституция. Не се ангажира с време, но това е напредък. Много декларации са се казвали от двете страни, но истинската работа не е била свършена. Радвам се, че дори в историческата комисия потвърдиха, че ще имат три срещи в следващите месеци. Не смятам да сменям никакви членове на Историческата комисия. Мисля, че сме свършили добре работата за тези две седмици", отбеляза той, цитиран от DarikNews.bg.
Най-доброто за България е да имаме добросъседство, да имаме отворени граници, правата на българите да са защитени, каза още Кирил Петков, цитиран от БТА. "Следващите десет години ние трябва да работим с Република Северна Македония и този мониторингов механизъм срещу дискриминацията и потъпкването на човешките права да бъде реално използван", каза още българският премиер.
Екатерина Захариева посъветва премиера Петков да намали малко ентусиазма
и попита дали се планират общи събития между България и Северна Македония. Само след няколко дни е 4 февруари - годишнина от рождението на Гоце Делчев, припомни тя. Петков отговори положително -
ще има общи събития и първото от тях ще е за годишнината от рождението на Гоце Делчев.
Само за Коридор №8 между България и Северна Македония през последните години са подписани три меморандума. Според Захариева със Северна Македония са подписани най-малко 20 меморандума, но повечето от тях са останали на хартия, посочи тя.
Според Петков управниците на Северна Македония са се убедили, че политическото говорене е заменено с реални действия.
"Аз акцентирам на икономиката като дългосрочен гарант за добросъседство", заяви Петков.
Европейската комисия (ЕК) е готова да подкрепи финансово изграждането на жп връзка между София и Скопие,
стана ясно от думите на премиера Кирил Петков по време на днешното му изслушване в парламента. Българският премиер разказа, че при вчерашното му посещение в Брюксел е разговарял по темата за транспортната свързаност между двете държави с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която е изразила готовност за подкрепа за изграждане на жп връзката между България и Република Северна Македония, тъй като е стратегически и зелен проект.
"Знаем какво правят ОМО Илинден, но ние няма да се подадем на провокации", категоричен беше българският министър-председател.
От парламентарната трибуна Петков разказа, че премиерът Ковачевски е дал личния си телефонен номер на кореспондента на БТА в Скопие, по време на посещението на двамата в прессклуба на медията, като лично се е ангажирал да реагира в случай на евентуален вандалски акт.
Косвен сблъсък между Кирил Петков и Иван Гешев в Брюксел (ОБЗОР)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!