"Оттук нататък ние няма да бъдем тези, които нелегално да пускаме нечии външни министри, само защото те си мислят, че имат правото", това заяви премиерът Кирил Петков пред медиите по повод осуетения полет на руския външен министър Сергей Лавров в Сърбия заради отказа на България, Северна Македония и Черна гора да отворят въздушното си пространство за самолета на дипломата, предаде DarikNews.bg.
Искри прехвърчаха между Русия и няколко държави на Балканите, сред които и нашата страна.
"Има си закон и правила, има ясни санкции за руски полети.
България ще следва точните правила на ЕС. Ние ще бъдем партньор в ЕС, от който не може да се очакват неприятни изненади", допълни по казуса Петков.
Министър-председателят коментира и други актуални теми.
В отговор на журналистически въпрос относно поставянето под охрана на заместник-министър на земеделието, Петков заяви:
"Този заместник-министър взе много лично въпроса за изчистването на границата между България и Турция, която е втората най-затруднена граница в света откъм трафик", каза Петков. Това, че беше разбита една схема на лабораторията, която от много години беше там, е предизвикало обратна реакция. Получих сведения, заради които трябваше веднага да реагирам и този човек да бъде под охрана, каза министър-председателят, цитиран от БТА.
По повод актуализацията на бюджета премиерът каза,
че тя решава един базов проблем - че, въпреки че икономиката в последните четири месеца е с позитивен растеж, инфлацията застрашава хората с най-ниски доходи. Акцентът на актуализацията е да покрием точно тези хора, защото нашето обещание е никой да не е под линията на бедност, каза Петков. Ние искаме да си изпълним това обещание и това ни е първият приоритет, допълни той. По думите му работодателите знаят, че това, което сме обещали, ще го направим. Допълнителните средства, които се акумулират в енергийната система, ще бъдат върнати обратно на бизнеса, увери министър-председателят.
По повод задържането на извършителя на палежа на българския културен клуб в Битоля,
Кирил Петков изрази благодарност към властите на Република Северна Македония за бързата реакция по случая. Имаше абсолютно недопустими действия от страна на извършителя, който беше задържан днес, каза премиерът. Той съобщи, че е получил лично обаждане на министър-председателя на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, който му е казал, че трябва да покажем, че твърдо заставаме против езика на омразата. От своя страна Петков е благодарил на своя колега за бързите действия и му е казал, че оттук нататък се надява за всеки такъв инцидент да има също такава бърза реакция и да сме сигурни, че няма малки групи хора да се опитват да развалят отношенията между страните ни.
По отношение на това, че френският президент Еманюел Макрон е изразил готовност да организира среща между София и Скопие
за гаранции за изпълнението на договора за добросъседство, премиерът Петков каза, че Европа е започнала да разбира проблематиката и иска да помогне нашата ясна позиция да бъде защитена. Когато говорим за защита на българите в Република Северна Македония, трябва да има ясни и конкретни мерки за това, преди да се стигне до каквото и да е общо споразумение. Макрон се опитва да види дали ЕС може да бъде гарант за точно тези изисквания, които българската държава отдавна е поставила, заяви българският премиер.
По-рано днес, на форума на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ)
на тема "Бъдещето на Европа и България през призмата на кризите", Петков заяви, че
като премиер на България за мен няма значение дали кметът е от една, или от друга политическа сила,
всички сме българи, това с делението свърши - всички сме наши, няма да има разлика, предаде БТА.
Премиерът каза, че правителството и институциите имат задачата да преразпределят правилно бюджетните средства, да усвояваме напълно евросредствата с цел крайно развитие. Тези средства нито са на централата власт, нито ваши, те трябва да стигнат до българския народ, обърна се премиерът към представителите на общините.
Той гарантира, че разпределението на средствата по Плана за възстановяване и по оперативните програми
ще бъде максимално прозрачно, на конкурентен принцип. За малките общини ще има и квотен принцип, така че никоя община да не изостане, каза министър-председателят. "С прозрачност в раздаването на средствата, равнопоставеност и работа заедно, аз се надявам, че ще имаме безпрецедентен успех в развитието на България", каза премиерът.
Той определи корупцията като най-големия бич.
Изчиствайки я, средствата ще отиват на правилните места. Досега се избираха проекти, през които можеше да се открадне много лесно, това ще се промени, каза Кирил Петков. Той гарантира, че ако средствата се разпределят при наистина качествени проекти, без корупция, растежът на България ще бъде между 5 и 7 процента.
Нямаме никаква предпоставка България да не расте от средноевропейското ниво, каза Петков.
Той посочи, че през последните 10 години 800 хил. българи са напуснали страната, а средният растеж на икономиката е бил по-нисък или равен на европейските страни и разделението между богати и бедни се е увеличило с 25 процента.
Премиерът изтъкна, че България е една от малкото страни в Европа, където цената за бензина през септември и октомври е като сега, а за домакинствата токът не се е покачил въобще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!