„Когато намалим цената на газа, ще намалим и цената на тока и това ще намали инфлацията на всички останали стоки. Време е България да поведе лидерството в тази дискусия, защото проблемът е общ и решението е общо”.
Това заяви министър-председателят Кирил Петков след заседанието на Министерски съвет и преди Европейската комисия да обсъди предложението на България за справяне с високите цени на енергоносителите, съобщава БГНЕС.
„Като правителство ще вземем всички мерки, за да се справим с инфлацията. Това заяви премиерът Кирил Петков преди началото на днешното редовно правителствено заседание. Петков подчерта, че високите цени на някои стоки в момента се дължат на високите цени на газа и другите горива на световните пазари, заради което европейските държави, включително България, са набелязали конкретни мерки за справяне със ситуацията”, предаде БТА.
„Европейската комисия прие за дискусия българското предложение,
което ще бъде дискутирано от всички страни членки. То предвижда съвместно да закупуваме газа, 27 страни заедно, през един преговорен екип, така че да използваме пазарната сила на ЕС, за да стигнем до едни по-добри нива.
Ако цената, която се договори, е над 50 евро на мегаватчас,
заедно да направим солидарен механизъм и заедно да намалим тези нива до 50 евро на мегаватчас, за да постигнем по-добри цени за цялата европейска общност, което ще се отрази и на цените на тока“, коментира министър-председателят.
Той подчерта, че се обсъжда и координирано намаляване на акциза за горива.
„Ако това се случи, ще можем заедно да покажем на всички превозвачи, че се грижим за тях, както и за цялата икономика“, смята Петков. Премиерът допълни, че страните водят и засилен диалог с доставчиците на втечнен газ, за да имат алтернативен вариант, независимо от развоя на военния конфликт в Украйна. Като мярка премиерът отбеляза и необходимостта от запълване на газохранилищата у нас до 90% преди следващата зима.
Преди началото на заседанието Кирил Петков припомни още,
че в него се очаква правителството да одобри удължаването на четирите програми за помощта за бизнеса и потребителите, както и повишаване на тавана за компенсациите за бизнеса от 250 на 300 лв. заради скъпия ток. За тази мярка правителството е предвидило 738 млн. лв., отбеляза още той.
Вижте още:
Проверката за високата цена на тока: МВР откри данни за престъпление
Николай Василев: Не смятам, че трябва да се готвим за бедност
Петков: Омръзна ни някакви хора да ни крадат милионите и милиардите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!