„Вярвам, че отборът, който сме ние и президентството, е отборът на България, вярвам, че неговото действие е функция на това, което той вярва, че е най-добре за българския интерес. Ако има разминаване в нечия политика, това е ролята на разделението на властите”, заяви премиерът Кирил Петков пред БНТ.
„Вярвам, че общият ни интерес с президента е благото на България. Ние като българи трябва да се запитаме какво искаме от отношенията ни със съседите”, каза Петков.
„Заявената позиция за РС Македония я потвърдихме. Когато тази позиция е свързана само с една част от общите ни отношения, разширявайки отношенията – самолет до Скопие, бизнес, железница, изведнъж всички са по-готови да обсъдят цялата възможност на цялата рамка за добросъседство. Вярвам, че новият подход и желание да има добросъседство беше отчетено и от РС Македония”, коментира Петков.
„Има причина защо за тези години не сме направили нищо, има сили в България и РС Македония, които не искат да имаме добросъседство на Балканите. Когато обаче имаме ясна визия, не трябва да се разклащаме от провокации, Димитър Ковачевски и аз Кирил Петков сме отговорни за външната политика на нашите отношения. В този момент това, което сме се уговорили, е било изпълнено. Всичко е изпълнено, нямам причина да не му вярвам”.
„Всеки ден има кризи за решаване. Заварихме модел - функция на колко са болни на 100 000 и на база на това държавата трябва да решава какво да затваря, ние казахме, че ще направим модел, който е функция на най-критичния фактор на здравната система – това са интензивните легла и техният капацитет”, заяви премиерът.
„На базата на този модел управляваме COVID кризата в най-голямата вълна без реално да има големи мерки на затягане. Доволен съм от реакцията на министър Сербезова за жената във Враца”, каза Петков.
Петков посочи две условия за отпадане на сертификатите
„Хората, които са антиваксъри те са 15 различни групи с различна мотивация. Всичките групи се обединяват, че ако няма трибуна, на която някой да ги изслуша те се капсулират и стават агресивни”, смята Петков.
Кабинетът одобри нов дълг от над 7 млрд. лева
„Ако стигнем до 60% ваксинация или ако паднат интензивните легла под 5% тогава махаме зеления сертификат”, повтори Петков. „Имаме ясни модели и вземаме ясни решения”.
„Залагаме на много реформи, които трябва да се случат. За да се направят смислено и да се постигнат резултати, те не могат да станат от днес за днес. За да може да се направи правилно плануване за тези реформи, ни трябват 6 месеца. Ако няма актуализация на бюджета, няма да знаем най-правилните стъпки за тези реформи. На 6-ия месец трябва да имаме ясен план”, уточни премиерът.
„За първи път инвестираме в безплатни детски градини и ясли. Не трябва да има хора под линията на бедност”, каза Петков.
„Трябва да имаме инвестиция в човешки капитал и социална мрежа от прекалена бедност”, посочи той.
„Не може България да има 50% от продуктивността на труда, а заплащането да е на 27%, това означава, че нещо не се случва правилно в капиталовите инвестиции”, подчерта Петков.
„Не правим движенията политически, виждаме проблем, тръгваме да го решаваме и какъв е политическият отзвук от това, не ни е приоритет”, заяви Петков.
Петков отвърна на Радев за Северна Македония
За освободеното ръководство на „Булгаргаз”, Петков каза, че никакви посредници няма да се вкарват никъде.
„Идеята е да вземаме най-евтиния газ без посредници. Когато има разделение на властите е хубаво едната власт да предупреждава за рискове на другата власт. Единственият жълт картон, който всички плащаме в момента, е сметката за газ накрая на месеца. Не мога да понеса нито един ден, след като знам факти, да оставя тези хора да вземат за България решения и всеки от нас да плаща скъпата цена на газа. Президентът дава едно общо предупреждение, което е добре дошло. Очакваме хората да наблюдават всяко наше движение и да ни го кажат ако има грешки. В случая решението ми за борда на „Булгаргаз” не е грешно”.
„Нямам доверие на съществуващия КЕВР. Кандидатът за председател от „Продължаваме промяната” е свестен човек, с перфектна репутация”, коментира още премиерът.
По темата за прокуратурата Петков каза, че „неодушевени предмети или теоретична прокуратура, банка, министерство, зад тези думи има хора, които не си вършат работата”.
„Първо трябва НС да приеме такива правила, че независимо кой е в тези институции, да си върши добре работата, а и кандидатите да имат истински квалификации за да си вършат работата. Господин Гешев като главен прокурор имаме, но нямаме правосъдие, пръв проблем са личните характеристики на Гешев и второ, зад институцията главен прокурор няма никой освен Господ и явно не работи. Иначе за респекта между разделението на властите сме с най-голямо уважение”, коментира Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!