Б ългария е на крачка от договарянето на природен газ от САЩ, като количествата ще са достатъчни до края на годината. Това обяви в парламента премиерът Кирил Петков. Той беше изслушан заедно с ресорния министър и представители на енергийните дружества по темата доставка на газ.
„Газоподаването не спря, цените не се качиха, ние не приехме едностранното разваляне на договора и за къс период успяхме да направим готова стратегия за алтернативни доставки, така че българският потребител, българските домакинства, българският бизнес да не се притеснява за количеството газ, което влиза в България. И се надявам в скоро време да потвърдим да не се притеснява и за цената“, обясни Петков.
„Не само, че в момента диверсифицираме газа за България, но може би ще бъдем и отговор за целия регион, чак до Украйна”, смята Петков.
Премиерът се аргументира с разговорите за общо закупуване на газ от Европейския съюз и разпределянето по газопроводите, преминаващи през България с общ капацитет от близо 20 млрд. куб метра.
Още утре Европейската комисия „отваря” работна група, която ще бъде постоянно базирана в София. Министрите на енергетиката, които ще дойдат, са от Италия, Гърция, Румъния, Турция, Сърбия, Северна Македония, Украйна и Азербайджан, разясни Петков.
„Това означава, че въпреки едностранното прекратяване на договора от „Газпром”, въпреки опита за извиване на ръце, ние успяхме да не спрем подаването на газ, бяхме готови с диверсификация и сега работим по варианти, които не само да решат проблемите на България, но и на целия регион - при това на цена, която да е равна или по-ниска от тази на „Газпром”, обобщи министър-председателят. „Мисля, че за толкова кратко време това са едни добри резултати… Всичко е под контрол”.
Петков подчерта, че искането на „Газпром” България да плаща в рубли по определян от Русия курс би означавало реално Москва да може да променя цената във всеки един момент. А тъй като „Газпромбанк” е отделно дружество, с което нямаме договор, не са налице никакви гаранции, че страната ни ще получи заплатените количества природен газ.
Вицепремиерът Асен Василев посочи, че България най-вероятно ще поиска изключение от ембаргото за внос на руски петрол.
„Това, което успя да направи България, само в рамките на една седмица, след като „Газпром Експорт“ прекрати доставките, да намери алтернативни доставки – е подвиг“, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров. Тодоров бе изслушан в рамките на насроченото извънредно пленарно заседание във връзка със спрения природен газ от страна на руския доставчик по искане на ГЕРБ-СДС.
Тодоров настоя, че оттук нататък „Булгаргаз“ трябва да започне да обявява открити публични търгове при ясни правила и процедури. Паралелно с това трябва да започнем да работим и, вярвам, че правителството го прави, за сключване на дългосрочни договори с повече от един доставчик. Ясно е, че тече глобална война, ясно е, че Русия използва своето най-силно оръжие газа, за да постига политическите си цели. България не може да остане в ролята на жертва в тази война, каза председателят на КЕВР.
Германия спира напълно вноса на въглища, петрол и газ от Русия?
Нашият национален интерес диктува оттук нататък да имаме няколко доставчика по дългосрочни договори, за да не зависим от политическите цели на нито един от тях, отбеляза Тодоров.
При газа има една друга много важна тема и това е капацитетът, каза председателят на КЕВР. Тодоров каза, че всички преносни съоръжения имат капацитет и този капацитет трябва да бъде отворен за всички участници. Който държи капацитетът, разбирайте- това е кранчето на тръбата, той определя какъв газ, в какви количества и на каква цена ще влиза в България, добави председателят на КЕВР. Неслучайно „Газпром“ е резервирала по-голямата част от капацитета, както в България, така и в Република Сърбия и Унгария. Трябва да приемем незабавни мерки за освобождаването на този капацитет, за да могат всички търговци и доставчици, които искат да доставят газ в България – да могат да го направят на най-ниска цена, добави той.
Петков: Руският шантаж срещу България и ЕС няма да успее
„Предлагам ви две политики – по отношение на електричеството – нека да задължим търговците да предлагат своето електричество по дългосрочни договори на българския бизнес и потребители и нека да освободим пазара на газ, така че всички търговци и доставчици да имат достъп до него. Това включва и капацитетът“, каза Тодоров.
По думите му е важно да се проведе този разговор, защото ако тези политики бъдат въведени през май месец, ще сме готови през есента. Това е нашата роля и отговорност пред България и вярвам, че можем да се справим, каза председателят на КЕВР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!