Т ова, което искам да кажа на Борисов е първо, ако иска да си говорим, може винаги да се обади, а не да си говорим през медиите. Надявам се в първите дни на септември да продължим комуникацията.

Това заяви пред журналисти в Благоевград съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков. 

"Продължаваме промяната": Кирил Петков е вече с охрана

"Второто, което много ме притеснява е, че миналия път, когато редовното правителство падна, ние искахме да пуснем напълно прозрачно поръчките за оправянето на българските пътища и парите да отиват в реално строителство, а не в чували", каза Кирил Петков.

"Това, което в момента се случва е, че министър Цеков отново пуска поръчките по най-прозрачния начин и въпросът ще бъде дали същите икономически интереси, които свалиха миналото правителство, ще започнат да клатят и това правителство", допълни той.

"Надявам се, че всички, които подкрепят това правителство, са стабилни, защото сме сигурни, че като спрем стотиците милиони корупция в този бранш, ще има атаки", допълни той.

В отговор на въпрос дали се счупи "сглобката" на правителството, Петков изрази надежда, че в първите дни на септември диалогът ще продължи. "Има много неща, които трябва да се направят до септември – законите по Плана за възстановяване и устойчивост, антикорупционният закон, който трябва заедно с ГЕРБ да поправим и се надявам да има истински закон, който наистина да бори корупцията в България, закона срещу пране на пари, законите за Шенген", посочи Петков.

"Трябва да устояваме на всякакъв натиск от страна на икономическите интереси да разклащат това правителство", коментира той.

За изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, Петков коментира, че "не виждаме нищо реално откъм антикорупционни дела".

"Ако искаме да се занимаваме с реални неща за промяна, трябва да се занимаваме със законите за Плана за възстановяване и устойчивост, с Шенген", каза Петков.

По думите му до момента Сарафов "се занимава с полуполитически дела, затваря разследването за кюлчетата и пачките и "Барселонагейт", а не виждаме нищо реално откъм антикорупционни дела, нищо не чуваме за "Турски поток" и руската връзка.  Доверието ни към него е под всякакво ниво", каза Петков.

По отношение на убийството на Алексей Петров, Петков коментира, че е "безумно" през 2023 г. да има показни убийства, а службите за сигурност да не бъдат реформирани.

"Президентът не поиска смяната на главния секретар на МВР, сигурен съм, че ще направи същото и за ДАНС, и тук въпросът към ГЕРБ е защо три месеца не вкарваме този закон за реформата в службите", допълни Петков.

По думите му от ГЕРБ трябва ясно да се определят с президента ли са или са за реформите в службите.

"Ако искаме да имаме сигурност и ако искаме да не се връщаме към 90-те, ние трябва да имаме реформирани служби. Това ще се случи през парламента, ако президента в този момент не разрешава смени", каза още Петков.

"Да не забравя Борисов, че има над десет назначения в това управление, че всеки един министър беше съгласуван с Мария Габриел и акад. Денков, така че нека всеки, който подкрепя това правителство, си носи отговорността и ако той има някакви въпроси по назначенията, трябва да ги говорим на коалиционните съвети, каза Петков в отговор на въпрос, свързан с назначения на хора от „Продължаваме промяната – Демократична България" на ключови постове. Последното нещо, което трябва да се случи, е да нямаме честни хора в МВР, защото колко са честни изборите, зависи точно от тях", каза още Петков.

"Много е важно да видим след разследванията на прокуратурата дали ще има оневиняване и прикриване, от моя гледна точка, или ще се стигне до някакви истини", каза Петков в отговор на въпрос за това, че Бойко Борисов беше арестуван преди време след показания, дадени от Васил Божков в Дубай.

Той припомни, че Божков и Владислав Горанов са включени в списъка "Магнитски".

"Очаквам българският съд и прокуратурата да си свършат работата", каза още Кирил Петков.

Кирил Петков: Президентът просто не иска неговият главен секретар да бъде сменен

ПП за връзки с Алексей Петров: Спекулации, зад които прозира желанието на президента да няма редовно правителство

Кирил Петков с коментар за убийството на Алексей Петров

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин лично разговаря в Москва с пратеника на Тръмп

Путин лично разговаря в Москва с пратеника на Тръмп

Свят Преди 4 минути

Това е втората срещу между Путин и Уиткоф за последните две седмици

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 41 минути

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 1 час

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 1 час

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

Свят Преди 1 час

Той е идентифициран от гръцката полиция като Йоргос Мосхурис

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Кардинал Роджър Махони е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите

<p>Служител на Тим Уолц нанесе щети за хиляди на Tesla</p>

Щети за хиляди, но без обвинения: Прокурор пощади държавен служител за вандализъм срещу Tesla

Свят Преди 2 часа

Липсата на наказателно преследване за скъпия вандализъм разпали недоволство сред полицаи и потърпевши

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от най-разпознаваемите актьори в България

<p>Невидимият убиец в отломките на Газа</p>

Тихият убиец след бомбите: Азбестът в Газа

Свят Преди 2 часа

Разрушителната война излага милиони на дългосрочен риск от рак и белодробни заболявания

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

Любопитно Преди 2 часа

Бившият телевизионен водещ сподели как протича животът му в момента със съпругата му Мейвис

<p>Почина най-възрастният скиор в България</p>

На 100 години почина най-възрастният скиор в България - Иван Раев от Чепеларе

България Преди 2 часа

Стрико Ваньо както го наричаха всички, отпразнува своя 100-годишен юбилей на 4 юли 2024 година

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Свят Преди 3 часа

Според източници бомбата, намираща се в паркиран автомобил, е била взривена дистанционно, когато офицерът, който живеел в района, минал покрай него