Н овите интерконектори ни позволяват да направим нова енергийна карта на региона. Енергийните миксове на нашите страни могат да бъдат оптимизирани още по-добре за по-голяма ефективност на разходите.
Това заяви министър-председателят Кирил Петков на международната министерска кръгла маса в София, посветена на регионалното сътрудничество за енергийна сигурност, диверсификация и зелен преход, която се провежда в резиденция "Бояна".
Петков: България е на крачка от договарянето на газ от САЩ
Премиерът Петков приветства участниците във форума от Гърция, Румъния, Сърбия, Турция, Украйна и др.
"Днес сме се събрали тук, за да покажем, че единството е сила, каза премиерът. Виждаме безпрецедентна война в Украйна. В същото време виждаме как енергетиката се използва за оръжие", посочи той.
Германия спира напълно вноса на въглища, петрол и газ от Русия?
Виждаме едностранно нарушение на договорите от страна на "Газпром". Единственият начин, по който можем да компенсираме тези негативни развития, е да се обединим и да осъзнаем, че диверсификацията, оптимизация и всички други синегрии помежду ни са налице, отбеляза премиерът Петков.
Той добави, че енергийните миксове на нашите страни могат да бъдат оптимизирани още по-добре за по-голяма ефективност на разходите.
Петков: Руският шантаж срещу България и ЕС няма да успее
На преден план излизат нови възможности за диверсификация. Трансбалканският газопровод може да носи газ през Гърция, България, Турция, Румъния, Украйна и , съответно с енергийните връзки на територията на България, може вече да се пренася газа към Сърбия и към Република Северна Македония, така че възможностите са големи, каза премиерът.
По думите му, ако оптимизираме използването на електричество на регионалната пътна карта, то тогава можем да имаме допълнителни капацитети за газ.
"Имаме много възможности и аз съм много щастлив, че на днешната среща можем да започнем да работим, и че тази среща няма да е само една, а ще се създаде една постоянна работна група, която да преначертае регионалната карта на енергетиката", заяви Кирил Петков.
Финансовият министър Асен Василев от своя страна коментира, че вярва, че сме подготвени, както и че има решения, които всички можем да използваме и да почерпим ползи от тях.
"Трябва да завършим техническите аспекти и търговската работа, за да може решенията да станат реалност. България даде на ЕС предложения, виждам движение оттогава насетне. Затова и сме всички участници тук, които могат да допринесат за такова решение, за диверсифицирането, за да не сме толкова зависими от руския газ", каза Василев.
"Мисля, че с наши общи усилия, с инфраструктурата и малки модернизации, можем да обединим действията си по линия на електроенергията и договорите, можем да диверсифицираме района и да прекратим един път завинаги зависимостта", каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!