Петима от задържаните за източване на Здравната каса с 5 милиона лева остават за постоянно в ареста. Това реши Районният съд в Пловдив. Сред арестуваните са двама лекари. Единият е собственик на медицински център, в който са набирали данни за инвалидите, изготвяни са фалшиви протоколи на техните имена и са прибирани парите за скъпи консумативи.
Според обвинението зад схемата стои д-р Ненко Василев – собственик на медицински център, който продавал помощни средства за хора с увреждания в магазин на улица „Мария Луиза“ в Пловдив. В него са издадени над 8 хиляди фалшиви протокола за отпускане на помощни средства за хора с увреждания, като присвоената от Здравната каса сума е над 815 хиляди лева. Самият Василев отказа коментар, но адвокатът му Катя Антонова заяви, че ще обжалват присъдата.
Според обвинението групата е съставила официални документи с невярно съдържание за предписване на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия общо за 7482 пациенти с увреждания без правно основание за това. Проверката е показала, че сред имената в тези протоколи има напълно здрави хора, които никога не са били освидетелствани, а има и починали.
Един от лекарите, обвинен, че е издавал фалшивите протоколи за помощни средства на инвалиди, заяви в съда, че не е подписвал подправените документи. Адвокатът му поиска той да бъде освободен. „Тези протоколи се съставят в електронен вид и се подават в електронен вид към Касата. Лекарите си оставят електронните подписи на медицински сестри, по болниците, по администраторите, за да работят с Касата”, посочи Стефан Петров.
Полицията в Пловдив разкри мащабна схема за източване на Здравната каса
Задържана бе и жената, с която соченият за организатор на схемата живее на семейни начала. Тя, заедно с още една жена и мъж, била дистрибутор на данни на инвалиди. Снабдявали се с тях от домове за възрастни хора и домове за хора с увреждания. Срещу комисионна на персонала получавали данните им, твърди прокуратурата.
„Ходили са в общини, в по-малки населени места. Хора, които са почиствали улиците, са ги намирали - по 20-30 са им събирали личните карти и са ги изпращали в магазина”, обясни схемата наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов. Помощите обаче никога не са стигали до хората с увреждания.
Според адвоката по медицинско право Мария Петрова схемата е възможна, когато няма достатъчно контрол от РЗИ и Здравната каса. „Ежегодно всяко лечебно заведение трябва да минава контрол. Ако това лечебно заведение съществува от 2017 г., значи или контролът е бил на хартия, или е имало „чадър”, категотична е юристката.
За да си прибере обратно държавата източените средства от Здравната каса, прокуратурата вече е запорирала цялото имущество на задържаните.
При влизането си в залата д-р Ненко Василев и другите задържани запазиха мълчание. Василев дори скри лицето си с качулка и маска. Тъй като по делото има лични данни на хора в уязвимо положение, съдът прецени, че мерките ще се гледат при закрити врата.
„По делото днес безспорно се установи, че доктор Ростислав Костадинов не е съставял нито един от протоколите, визирани от прокуратурата в подигнатото му обвинение. Имало е система за съставяне на тези актове и той не е участвал в нито един от тях. Обвинението му е повдигнато за съставянето на протоколите. Днес прокуратурата се явява с искане, че не той, а друго лице е съставило тези протоколи. Просто абсурдно обвинение”, коментира адвокат Стефан Петков.
„Поискахме най-тежката мярка за неотклонение спрямо петима от обвиняемите. За другите трима има обективни причини – здравословни и възрастови, поради които преценихме, че не следва да се изправят пред съда”, уточни прокурор Димитър Пехливанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!