П ети протест срещу избора на Иван Гешев за главен прокурор блокира центъра на София.
Движението по бул. "Цар Освободител" е спряно, и в този момент протестиращите срещу единствената номинация на Иван Гешев за прокурор на България пристигат в т.нар. Триъгълник на властта. Протестиращите настояват президентът Румен Радев да не подписва Указа за назначаването на Гешев, а ако се наложи - да поиска и тълкуване на Конституцията от Конституционния съд на България.
Стана ясно още, че няма краен срок, в който да бъде издаден и подписан Указа за назначаването на новоизбрания главен прокурор.
Президентът и премиерът в остър спор за избора на Гешев
Недоволните запалиха 7 лампи, които олицетворяват всяка една година от мандата на главния прокурор.
"Искането е към президента. Днес ще бъде подкрепено с подписка, която утре ще внесем. Ние искаме президентът да върне кандидатурата на единствения кандидат на Висшия съдебен съвет и да поиска процедурата да започне отначало, тъй като не може да има избор само с един кандидат. Ако това не може да се случи да се отправи питане до Конституционния съд, който да изтълкува конституционния текст чл. 129 за избора на главен прокурор и най-вече на думата повторно и да каже дали това означава повторно гласуване на една и съща кандидатура или повторно провеждане на процедура", заяви Велислав Величков от Националната инициатива "Правосъдие за всеки", цитиран от БГНЕС.
Според него прегласуването на една и съща кандидатура е безсмислено.
"При това положение ние смятаме, че това противоречи на духа и смисъла на Конституцията и въобще на понятието избор. Надяваме се Радев да извърши нещо, което президент не е правил, а именно да поиска тълкуване от Конституционния съд на текста, който урежда изборът на главен прокурор и какво става в хипотезата на връщане на кандидатурата от страна на президента когато кандидатурата е единствена", каза Величков и добави, че при образуване на дело в Конституционния съд той ще спре процедурата до произнасянето си и президентът да не подписва указа.
Величков подчерта, че протестът им не срещу президента, а срещу процедурата и в подкрепа на това да не се оказва натиск върху Радев от други власти и органи да взима бързо или бавно едно или друго решение. Той беше категоричен по отношение, на това че отговорността за назначаването на Иван Гешев е изцяло на Сотир Цацаров и премиера Бойко Борисов, който по негови думи, се опитва да прехвърли "горещия картоф" на президента, което свободните граждани няма да допуснат.
На 24 октомври Пленумът на Висшия съдебен съвет избра Иван Гешев за главен прокурор, припомня "Фокус".
Предстои кандидатурата му да бъде утвърдена с указ от президента Румен Радев. Държавният глава е този, който назначава и освобождава главния прокурор.
Конституцията на Република България повелява, че президентът не може да откаже назначаването или освобождаването на главен прокурор при повторно направено предложение. Разпоредбите на основния закон в държавата отреждат на главния прокурор мандат от 7 години без право на повторно избиране.
Съгласно Конституцията главният прокурор е този, който осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Протестиращите срещу избора на Иван Гешев продължават с недоволствата си, като исканията им са президентът Румен Радев да не подписва указа за назначаването на Иван Гешев. Официално той би следвало да встъпи в длъжност след изтичането на мандата на сегашния главен прокурор Сотир Цацаров на 10 януари.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!