„Новият подход, който премиерът Петков представи, когато пристигна в Скопие, е значително по-различен от досегашния”, обяви президентът на РС Македония Стево Пендаровски на пресконференция, съобщава БГНЕС.
„През изминалата година и половина акцентът, който София постави, беше прекалено фокусиран върху Историческата комисия. Въпреки че това не е записано в Договора от 2017 г., реално тези така наречени „общи исторически събития” се превърнаха в предусловие за започване на преговорите за членство в ЕС”, смята Пендаровски.
Пендаровски отговори на България
„Новият подход, който беше приветстван и от Скопие, и от международната общност и Брюксел, предполага Историческата комисия да бъде само една от петте, които ще работят и въз основа на напредъка в останалите работни групи и комисии ще се оценява дали до края на френското председателство РС Македония е изпълнила условията и заслужава да започне преговорите след 17 години чакане”, обяви Пендаровски.
„Онова, което според мен ще натовари работата на Историческата комисия и ще обремени двустранните отношения като цяло, независимо от сформирането на общо пет комисии, е реториката, която от време на време се чува от членове на Историческата комисия от София. Още преди да са се срещнали със своите македонски колеги, те се опитват да наложат решение за начина на работа на тази комисия”, заяви македонският президент.
МВнР с реакция към РС Македония
„Моят съвет към тях е по-малко да се говори пред медиите, по-малко предопределяне на изхода от работата на тази комисия, а повече конкретни резултати, но само чрез равноправен диалог с техните македонски колеги”, подчерта Пендаровски.
Той коментира и искането на София за вписването на българите в Конституцията на РС Македония.
„В момента София призовава за промени в Конституцията на РС Македония и вкарването на българите в нея. Това е един чувствителен въпрос. Конституцията трябва да се променя, когато има причини за това нещо. Според мен в момента не трябва да се прави промяна на Конституцията. А когато това стане, трябва да има пълен консенсус между всички политически сили”.
„Изненадан съм от коментарите, които последваха срещата ми с представители на организацията ОМО „Илинден”, каза Пендаровски и добави: „Не стана ясно дали самата среща е попречила на някого”.
„Ако на някого пречи самата среща на президента на РС Македония с македонци, откъдето и да са те, това не е мой проблем”, допълни Пендаровски.
Той увери, че не е имало задни мисли при организирането и провеждането на срещата с ОМО „Илинден” - Пирин. „Приемал съм и българи – граждани на РС Македония”, каза Пендаровски и подчерта, че ще продължи да го прави.
„Защитата на техните права беше част от разговорите. Но не очаквайте от мен да правя постъпки за защитата на правата на българските граждани. Обратното също е валидно: Аз отговарям за правата на правата на българите – македонски граждани”, заяви Стево Пендаровски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!