М устафа Карадайъ и Делян Пеевски няма да бъдат евродепутати. Това съобщиха те в кулоарите на парламента. ДПС е трета сила на европейските избори, но още в неделя водачът Карадйъ каза, че няма да е евродепутат.
Пеевски беше на второ място.
"Надделя колективното решение, че съм по-нужен в България". Това каза народният представител от ПГ на ДПС Делян Пеевски пред журналисти в Народното събрание. На въпрос какво го води в Народното събрание, Пеевски отговори: "Как какво ме води насам? Идвам на работа. Какъв изненадващ въпрос от вас. Какво правите тук? Аз съм избран на народен представител, тук съм. Аз си ходя в районите и работя. Това е важното за хората - не смятам, че само работата е в Народното събрание", каза Пеевски. Попитан дали е бил ракетоносител на евровота, Пеевски призова да се погледнат подобрените резултати от парламентарния вот. На въпрос дали вече ще идва по-често в парламента, Пеевски отговори: "Ако не ме питате за какво, може и да идвам". Попитан дали има идеи за нови законопроекти, той посочи, че ще се разбере и че винаги има идеи за нови законодателни инициативи.
Аз няма защо да сядам на една маса с премиера Бойко Борисов, каза още народният представител от ПГ на ДПС Делян Пеевски. На въпрос дали е готов да седне на една маса с премиера Борисов предвид лошото състояние на патриотичната коалиция, Пеевски отговори: „Вижте, с премиера Борисов може да сяда председателят. Аз няма защо да сядам с премиера Борисов“.
На въпрос дали не подвежда избирателите като се кандидатира за евродепутат, а след това се отказва от мястото в ЕП, Пеевски отговори: „Хората не ги подвеждаме. Пращаме хубави млади хора в европарламента. Ние сме за това. Затова толкова години сме в ДПС“, каза той. Пеевски уточни, че най-големият преференциален вот в ДПС е за Мустафа Карадайъ и за него. „Той е на първо място, аз съм на второ, което потвърждава позициите ни“, допълни Пеевски. Според него резултатът на ДПС на евроизборите е много добър. Попитан дали ще се явява по-често на публични политически събития, той отговори, че си върши работата и резултатите го показват.
Пеевски отрече да е имало обструкции от АЛДЕ към кандидатурата му за евродепутат. „Такива обструкции не е имало. Тези обструкции са само в главата на олигарха Иво Прокопиев и на неговите служители Христо Иванов и Радан Кънев, лични негови слуги и медиите, които работят за Иво Прокопиев. АЛДЕ никога не е имала обструкции нито на миналите избори, нито сега към моята кандидатура”, каза Пеевски.
„Ако АЛДЕ имаше обструкции, нямаше да ни е такава листата”, каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ .
Алтернативите на ДПС имат срок на годност - явяване на първи избори. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пред журналисти в Народното събрание. "Освен това ние като партийни задачи и цели си бяхме поставили да преодолеем щетите от изборите през 2017 г. и да направим обединение на нашите избиратели. Това нещо в момента мисля, че е факт. Виждате изборните резултати. Алтернативи, които се създават на ДПС, имат срок на годност и винаги е било така - явяване на първи избори", каза Карадайъ. Той отчете, че на първи избори 2017 г. ДПС е имала и щети, но в момента се вижда, че тези субекти са изчезнали от политическото пространство и ги няма. "Освен това имахме и други цели и задачи да си подобрим изборните резултати от 2017 г. Това също е факт", каза Мустафа Карадайъ. Той посочи, че единствената политическа сила, която си подобрява изборните резултати от парламентарните избори 2017 г., е ДПС.
Системните партии трябва да очертаем приоритетите за развитие на страната, за да излезем от дъното на класациите, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пред журналисти в Народното събрание. Карадайъ посочи, че ДПС заема третото място в политическата сцена на България. „Видяхме, че на националистите дори сумарния им вот е почти на половината на ДПС. Така че това също е един политически отговор. От тази гледна точка на въпроса дали ще се виждаме с г-н Борисов - не само с г-н Борисов, с ръководството на БСП, на ГЕРБ - т.е. системните партии трябва да седнем на масата, за да очертаем приоритетите за развитие на страната, за да излезем от дъното в класациите“, каза Карадайъ. „Вчера имахме съвместно заседание на Централното оперативно бюро и на парламентарната група. Личното решение на г-н Пеевски можем да го обявим днес. Г-н Пеевски ще остане народен представител в Народното събрание тук в България. Както обявих аз също ще подавам заявление в ЦИК да не ме обявяват за евродепутат. Обявих, че ще ходя в Брюксел, както и досега съм ходил. Пред вас мога да обявя, че с г-н Пеевски заедно ще ходим в Брюксел“, каза Карадайъ. В България имаме много важна работа. Резултатите от тези избори показаха, че онова, което от две години го говорим, а и по време на предизборната кампания разяснихме на избирателите, че страната има нужда от промяна на формулата на управление - не на аритметичните мнозинства, а програма за ускорено догонващо развитие в рамките на ЕС с ясни приоритети. ДПС и нашата парламентарна група ще работим в тази посока, защото инерционното развитие на страната ни обрича не само сега да сме последната страна във всички класации в ЕС, а това нещо да го завещаем и на следващи поколения. Не бива. Тази задача е най-важната задача според нас пред страната и изборите го показаха. Ние от ДПС си бяхме поставили и такава цел да разясним точно тази наша идея, която две години повтаряме и пред медиите и от трибуната на Народното събрание. Ние имаме ясна програма за ускорено догонващо развитие на страната като ДПС, но това не е достатъчно. Нашият призив, нашият апел вие сте го чували неведнъж е системните партии да седнем, за да определим приоритетите и посоката на развитие на страната. Изборите го показаха това нещо“, допълни Карадайъ.
Оставките на „Позитано“ са тема за БСП и техен вътрешнопартиен въпрос, каза още Карадайъ. Във връзка с оставките в БСП, Карадайъ коментира: „Този въпрос е тема за БСП, вътрешнопартиен въпрос. Те така са преценили, така са решили. Това си е тяхно решение. Ние не бихме могли да се месим и не искаме да се месим в дейността на другите политически партии“.
Това е едно от редките изявления на Пеевски и едно от малкото му появявания в парламента. Той се регистрира в пленарна зала. Депутатът не е присъствал на заседание на Народното събрание от началото на 44-тия парламент насам.
След тях в листата са досегашните евродепутати Илхан Кючук и Искра Михайлова и Атидже Илиева - Вели.
Очаква се днес ЦИК да оповести окончателните данни, а имената на евродепутатите да станат ясни в петък.
По данни на комисията до момента ГЕРБ събират 30.94 % от гласовете на избирателите, БСП 24.24 %, ДПС – 16,36, ВМРО 7,42, а Демократична България 6,24 %. Над 36% от избирателите са гласували с преференциален вот.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!