З аради заплахата от разпространение на африканската чума в 7 области на страната започна умъртвяването на домашните прасета в близост до свинеферми. Едно от тези населени места е и пловдивското село Белозем.
Местните жители, които отглеждат прасета в домашните си стопанства или в така наречения "заден двор" има срок до утре сами да умъртвят животните си. Ако не успеят да го направят, прасетата им се конфискуват, а на стопаните се налага санкция. Като глобите са от 150 до 1000 лева.
На въпрос дали някой е взимал проби от животните им дали имат африканска чума, стопаните отговориха: "Не, никой не ги е изследвал, кой да ги изследва".
В Белозем тази сутрин умъртвяването на животните започна с огромно недоволство, разказва NOVA.
По данни на общината в селото се отглеждат 150 прасета.
"По-добре да го заколя и прибера, отколкото да платя глоба и да ми вземат месото", заявяват местни жители.
Кметът на село Белозем заяви, че засега не е чувал някой да се опитва да скрие животно, но недоволството е огромно.
Нови огнища на чума в Монтана, Пловдив и Разград
Кметове се вдигнаха на бунт заради чумата по свинете.
Земеделският министър Десислава Танева тръгна спешно да убеждава кметове и стопани, че евтаназирането на животните е неизбежно. Министърът се срещна с кметовете на селата. След срещата стана ясно, че ще бъде удължен със седмица срокът за умъртвяване на домашните прасета в Пазарджишко.
Хората в Пазарджишко отказват да умъртвят домашните си прасета, както им беше заповядано.
Собствениците на домашни прасета в 31 пазарджишки села имат срок до утре доброволно да умъртвят животните си, дори и да нямат признаци на болестта. Те обаче категорично отказват.
Първата съпротива срещу мерките на държавата идва от село Юнаците. Хората там заявяват, че няма да умъртвяват животните и се заканват, че няма да допуснат и властите да ги евтаназират.
В петък стопаните от пазарджишките села излизат на протест.
"Недопустимо е здрави прасета да се колят. Да дойдат здравните власти, да вземат проби, ако са болни, да ги унищожаваме. Но здраво прасе как да го убиваш", питат жители на село Юнаците.
Кметовете в Пазарджишката община също подкрепят бунта на стопаните.
"Никой няма да допусне хората, които са тръгнали да избиват прасетата. Всички казват, че ще си платят глобите, но няма да се подчинят на заповедта", заяви Стоян Кузев, кмет на село Юнаците.
От 5 август започват масови проверки в личните стопанства в Пловдивска област,
които попадат в определената 20-километрова карантинна зона около промишлените ферми за отглеждане на свине, с цел предотвратяване разпространението на вируса на африканска чума.
Това каза за Агенция "Фокус" д-р Камен Янков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив.
Той посочи, че най-късно до 4 август трябва да бъдат изклани прасетата от личните стопанства в карантинната зона. В противен случай прасетата ще бъдат евтаназирани и загробени, а на стопаните ще бъде наложена административна санкция. Д-р Камен Янков припомни, че единствената работеща свинеферма в областта се намира в село Белозем, но в 20-километровата карантинна зона попадат също селища от Хасковско и Пазарджишко. Индустриална ферма има на границата на Хасково към Първомай, а в Пазарджишка област са общо пет.
Директорът на областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив посочи, че в Белозем няма нито едно регистрирано прасе в лично стопанство, но по данни от кмета на селото са над 100.
Възможно ли е вирусът да се внесе в страната със салата или сандвич със свинско?
На този въпрос отговаря министърът на земеделието на Китай Ю Канджен пред телевизията.
"Всъщност, този вирус е силно резистентен на всякакви условия. И ако вземеш в чантата си сандвич със свинско, хапнеш, хвърлиш остатъка навън и го намери диво прасе - това е начинът, по който тази болест се е разнесла по света през 70-те. Вирусът се появява на Карибите, с кораби и самолети от Иберийския полуостров и Африка. Така се пренася и от Португалия в Испания, а от там – в други части на света, заради продукти със свинско”.
Когато проблемът е налице, масовото изтребване невинаги се оказва най-доброто решение, смята експертът. "Важно е властите да предложат компенсация на фермерите, които сигнализират за болни прасета. Така те ще бъдат стимулирани да съобщават за заразата", казва още той.
"В този момент, обстановката в Китай е най-сложна. Тя държи над 50% от световната популация на домашни прасета, а те са засегнати от африканската чума. Така че мисля, че от тази гледна точка заплахата там е най-голяма”, казва той.
В Северна и Южна Америка все още няма следа от вируса
"Ситуацията в България и други части на Източна Европа е също тревожна. Тук болестта присъства от около 10-тина години, но няма никакви изгледи да изчезне”, каза Хуан Луброт.
Във Виетнам броят на изтребените животни достига 3.7 милиона. Ситуацията в Европа също е тревожна, а картината следят от Организацията за прехрана и земеделие към ООН.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!