"В Закона за устройство на Черноморското крайбрежие предлагам пълна забрана за строителство върху пясъчни дюни. Не правя разграничение дали за тези в защитените територии или за всички, това ще направят експертите", заяви регионалният министър Лиляна Павлова.
Тя каза това по време на обществено обсъждане в парламента на предложенията за законодателни промени за недопускане на строителство върху пясъчните дюни. На дискусита са поканени всички заинтересовани ведомства, браншови и неправителствени организации.
Председателят на регионалната комисия Любен Татарски заяви, че до следващия вторник участниците в дебата ще имат време да депозират в НС своите предложения, за да бъдат включени промените в законопроекта за устройство на черноморското крайбрежие.
Според Лиляна Павлова трябва да има пълна забрана за строителство по черноморското крайбрежие,
особено за зона А.
Павлова призова за компромис, да се намери добрият баланс - да се пази околната среда, но и да се защити публичният и инвестиционен интерес.
В своя кратък анализ тя каза, че няма развити кадастрални карти за много места в страната, включително и за черноморското крайбрежие. Сега, специално за черноморското крайбрежие те са в режим на приемане, посочи регионалният министър.
"Екипите са установили пясъчни купчини, които компетентните органи ще определят дали те са сиви дюни, дали са бели или други, за да може да се даде точна оценка. Така ще подпомогнем колегите от МОСВ, които ще издадат заповеди и ще решат къде по черноморското крайбрежие има дюни. А службата по кадастъра автоматично ще отрази промените", отбеляза тя.
Предстоят съответните промени в ЗУТ - за осигуряване публичност и прозрачност на плановете, за разширяване на кръга заинтересовани лица, които могат да оспорват устройствените планове, съобщи Павлова.
Идеята за създаване на Национален парк "Българско Черноморие" е сложна за реализация, но от ГЕРБ са склонни да я обсъдят,
стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда Евдокия Манева в кулоарите на парламента. Тя поясни, че в Европейския съюз няма практика за зониране на петна от национални паркове.
Освен предложение за такъв парк, от левицата по-рано поискаха и временна комисия в Народното събрание, която да обсъди възможността за мораториум върху строителството на територията на 10 плажа по Черноморското крайбрежие.
Това е груба наглост от страна на БСП, коментира в отговор Манева. И посочи, че законът за Черноморското крайбрежие е приет при управлението на тройната коалиция и предвидените в него ограничения са малко.
Димчо Михалевски от БСП при гласуването на промени от 41-то НС поиска да отпаднат забрани, предложени от регионалния министър Лиляна Павлова, каза Манева.
По думите й най-голямото застрояване на крайбрежието е било именно при управлението на БСП и ДПС. Сега МОСВ взима всички мерки , за да тушира последиците, подчерта зам.-министърът.
Тя припомни, че има 21 наказателни процедури заради нарушения при строителство в защитени територии. Спряхме приемането на устройствените планове на много градове, в т.ч. и в Царево, отбеляза Манева.
Тя беше категорична, че МОСВ спазва стриктно законовите разпоредби и прави всичко възможно черноморското крайбрежие да не се застроява. До 2 месеца се очаквала и заповед на министър Нона Караджова за забрана на строителството на територията на плаж "Камчийски пясъци".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!