Министерството на регионалното развитие е сезирало прокуратурата с молба да бъдат отменени всички издадени разрешения за строеж на първа личния на плаж "Корал", съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред журналисти.
По-рано днес тя бе изслушана от парламентарната комисия за корупция по високите етажи на властта за застрояването на първа линия на морето.
Екоминистърът Нона Караджова каза, че всички процедури, свързани с подробните устройствени планове, в които е предвидено застрояване, са били приети преди 5 - 6 - 7 години.
"На брега на плаж Корал, на територията на Лозенец, община Царево, има три големи имота.
За средния имот са издадени разрешения за строеж на 21 декември миналата година. Тези разрешения за строеж са базирани на подробен устройствен план на Община Несебър, който е в сила от 2005 г. и категорично не отговаря на Закона за черноморското крайбрежие, който предвижда доста по-малка плътност и височина на застрояване. Предвидено е едно огромно ваканционно селище на брега на морето.
Инвестиционният проект е одобрен 2010 г., а един инвестиционен обект има трайност една година. Тя е изтекла, но въпреки всичко, понеже са водени дълги дела, общината е издала разрешението, тъй като и постановлението за мълчаливия отказ на съда е било да се издаде становище", каза Лиляна Павлова.
РДНСК е постановил, че издаденото разрешение е незаконосъобразно поради това, че няма актуална екологична оценка по този проект.
Проектът не е актуален, неговата актуалност е изтекла през 2011 г., липсва довеждаща инфраструктура, не е предвидено присъединяване към ток, вода, ВиК, водопровод, канализация. Това дава основание да бъдат оттеглени разрешенията за строеж на този обект, каза Павлова.
Сезирали сме колегите от Министерство на околната среда и водите, които имат възможност да забранят строителството поради липса на ОВОС или екологична оценка, добави тя.
Регионалният министър каза още, че от двете страни на този имот има други два имота, за които има подробни устройствени планове от 2004 г. и 2006 г., които предвиждат строителство на голямо ваканционно селище.
"Тези ПУП са влезли в сила и са в нарушение на закона, който казва, че в Зона "А" не може да има такава височина и плътност на застрояване. През 2010 г. тези инвестиционни проекти са били одобрени от община Царево и разрешенията за строеж са били издадени, но тези разрешения са издадени в периода 2008 - 2011, а някои и 2012 г. Част от тях са изтекли и не са подновени, но другите са все още в сила.
Прегледът, който възложих на ДНСК, показа, че тези два имота страдат от същите пороци - предвидено голямо застрояване, липса на ВиК инфраструктура, ток и липса на екологична оценка.
Законът не ни разрешава да отменим всички тези разрешения за строеж, тъй като са влезли в сила много отдавна и сезирахме прокуратурата. Дадена ни е възможност при установени нарушения с протест на прокурор те да бъдат отменени", обясни Лиляна Павлова.
Пред депутатите тя обясни, че са изработени 278 специализирани карти на черноморското крайбрежие.
Във връзка със случая в Камчийски пясъци, Павлова каза, че има решение от 2005 г., с което се възлага деактуването от акта за изключителна държавна собственост 10 км плажна ивица.
Регламентира се 1100 декара плаж да бъде деактуван като горски фонд, обясни тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!