13

Л иляна Павлова от ГЕРБ, Румен Гечев от "БСП за България" и Илхан Кючюк от ДПС участваха в предизборен дебат в предаването "Здравей, България" по NOVA.

Първият въпрос, на който тримата отговориха, е "Защо искам да стана евродепутат?":

"Европа за мен е България", заяви Лиляна Павлова и допълни: "Вярвам, че с моя над 20-годишен опит и като експерт, и като политик, именно в европейските политики, европейските фондове и програми, имам какво да допринеса, представлявайки България в ЕП, да работим за България, да направим по-добър стандарта за живот в България, да реализираме добри европейски политики".

"През последните 5 години работих в европейския парламент и получих оценката на моята политическа партия. Заедно с колегите от ДПС през последния мандат, а и не само през него, защитавахме много смислени каузи и работихме за интереса на българските граждани и целия ЕС", заяви Илхан Кючюк.

"ЕС заема ключова роля в световната икономика и световната политика. Но пред ЕС има много сериозни предизвикателства, основно икономически – нисък икономически растеж, проблеми в Еврозоната, социална поляризация. Необходима е смяна на икономическия модел. Моят опит, почти 30-годишен на преподавател по икономическа политика в УНСС, във Франция, Великобритания, Гърция, публикациите ми и опитът ми като политик ми дават възможност да допринеса за българското представяне", каза от своя страна Румен Гечев.

По темата за доходите на българите тримата коментираха:

"Това е най-честно задаваният въпрос от хората в селата и градовете. Това е и темата, която казах – жизненият стандарт. Това е най-наболелият въпрос. Чрез европейските политики и с европейските фондове, да повишим стандарта на живот е възможна кауза, с работни места, които имат висока добавена стойност в индустрията и производството", заяви Лиляна Павлова.

Според Румен Гечев трябва да се промени инвестиционната политика в България и ЕС, тъй като хората основателно поставят въпроса за жизнения стандарт.

"Няма как България, когато чуждите инвестиции намаляха 10 пъти или 1000% от 2009 година досега, да очакваме висока динамика на растежа и на стандарта на живот. Няма как да се повишава стандартът на живот, след като последните 10 години бяха провалени крупни инвестиционни проекти, които можеха да донесат на България милиарди левове, които да бъдат разпределени и да донесат повишение на жизнения стандарт.

Въпросът за болниците – ние сме единствената страна в света, в която болниците са търговски дружества", заяви Гечев.

"С този растеж определено България не може да достигне средните европейски нива. Това трябва да бъде една от целите. Въпросът е как да го направим. ДПС предлага план за ускорено догонващо развитие. Явно е, че настоящата икономика и инвестициите, които са в значително ниско ниво в сравнение с 2009 година не допринасят за по-добрите доходи на българските граждани. Ние предлагаме да се инвестира активно във високи технологии там, където има висока добавена стойност. Второто нещо е биотехнологиите", коментира Илхан Кючюк.

Възможна ли е единна европейска минимална работна заплата?

"Звучи привлекателно, но е популизъм. Не може в Люксембург, където за 2017 г. минималната работна заплата е 1999 евро, а за България – 235 евро, да има изравняване и то още от утре. Няма как да стане. Това трябва да се остави в ръцете на националните икономики. Затова предлагаме ръст, който се основава на 2 неща – инвестиране във високи технологии, там, където има висока добавена стойност, да се инвестира в производството, да се инвестира в интелигентна икономика. Това ще допринесе за голяма покупателна способност", заяви Илхан Кючюк.

"Всички се стремим доходите - заплатите и пенсиите, да стигнат средноевропейското ниво. Това е безспорен приоритет. Въпросът е как? Безспорно е популистко да кажем, че изравняваме минималната заплата в Европа. Искаме го, но трябва да го направим с ръста на икономиката.

Терминът "минимална работна заплата" не съществува в повечето европейски държави. Защото ако утре кажем на едно българско предприятие: От утре правите заплатите 1500 евро, те на следващия ден ще освободят своите работници. Тогава нивото на безработица от 4%, каквото достигнахме в момента, ще нарасне на 50% и ще загубят работните си места, ще се случи крах на българската икономика.

Предлагаме поетапно увеличаване на доходите. Вярвам, че тези 44 г. (според БАН именно толкова време е необходимо, за да догоним по доходи ЕС – бел.ред.) са преодолими да бъдат рязко съкратени, именно когато привличаме високотехнологични сектори, когато привличаме индустрия, която да работи, която да създава работни места, които са високоплатени. И вече имаме такава ниша и вече имаме такава индустрия, която работи – секторът на информационните и комуникационните технологии. Това е секторът, който вече дава заплати, средни до европейските. Това е секторът, в който младите хора се връщат да работят в България. В сектора на автомобилопроизводството – 220 нови предприятия са отворили в България работни места. Това е посоката на развитие – индустриализацията", каза от своя страна Лиляна Павлова.  

По думите на Румен Гечев, в ЕС болшинството от страните имат минимална работна заплата.

"Даже Германия, която нямаше, от миналата година направиха промени и въведоха минимална работна заплата. Но това е решение на отделните страни. Не знам кой в България е развивал тезата, че трябва да изравняваме минималната работна заплата и пенсия с Европа по абсолютни величини. Разговорът е съвършено различен.

Ние настояваме за еднакъв стандарт при формирането на минималната работна заплата, на средната работна заплата и на минималната пенсия въз основа на техния процентен дял в БВП – е един обективен показател. Ако сравните динамиката на производителността на труда – най-важният показател, и растежа на работната заплата, ще видите, че в нашата страна по този показател заплатите и пенсиите изостават в проценти от БВП. Затова искаме да се въведе методика на еднакъв процентен подход при формирането на заплатите.

Разбирането, че ако в България има ниски заплати, ще идват инвеститори, е абсолютно погрешно. Това, че ако има ниски заплати в България, българската икономика ще бъде конкурентноспособна е абсолютно погрешно и опровергано от фактите. Страните с най-високите заплати имат най-висока конкурентоспособност", заяви Румен Гечев.

Как се харчат европейските пари?

Спорен Илхан Кючюк трябва да имаме умна икономика. "Европейските средства помагат за това. Трябва да направим всичко възможно да ги изразходваме ефективно и с голяма добавена стойност и да покажем, че има прозрачност на процедурата. ЕП може да допринесе за това", допълни той.

"Като говорим за инвестициите като най-важен мотор за развитие на икономиката и социалните проблеми - сравнение: българското правителство проваля проекта "Белене", Чехия и Унгария разширяват ядрените централи с Росатом (държавната корпорация за атомна енергия, която управлява всички ядрени активи на Руската федерация - бел.ред.), Турция строи нова атомна централа с Росатом, ние проваляме Южен поток, правим го Турски поток - не ние, правителството. Германия удвояват доставките от Русия, Германия с 25% увеличава износа за Русия - какви инвестиции, какви 5 лв. тука за българското правителство", запита Румен Гечев.

От своя страна Лиляна Павлова заяви, че всеки, който е злоупотребил и с 1 евро, ще ги върне и ще понесе най-строги санкции.

"Но не може заради няколко къщи за гости ( в момента тече проверка за еврофинансирането на къщи за гости - бел.ред.) да слагаме петно върху ефективността и всички проекти, които са благоустроили българските градове и региони и са инвестирали в българската икономика, малкия и средния бизнес", допълни тя.

На въпроса "За мен ЕС е?" - тримата отговориха:

"За мен ЕС е бъдещето на България, тъй като, чрез повече интеграция в ЕС нашата малка, но красива и с голям капацитет страна, може и трябва да се впише в европейските ценности. Но ние трябва да бъдем активни в този процес, а да не слушаме началниците в Брюксел какво нареждат на нашата страна. Трябва да правим само това, което е в интерес на Европа и на България", заяви Румен Гечев.

"За мен ЕС е мир и просперитет, но все повече трябва да се превръща в съюз, който дава възможности особено на младите. Мястото на първия ред далеч не ни се полага, за него трябва да работим всеки ден", заяви Илхан Кючюк.

"За мен ЕС е гарант за сигурност и за развитие на България, това е домът на България, нашето семейство. Трябва да работим за това България да е развиваща се и просперираща, да работим за това децата ни да останат тук", каза Лиляна Павлова.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 13
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

13 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 4 минути

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 4 минути

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Свят Преди 1 час

Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 1 час

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 2 часа

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 11 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 13 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния