П риходите от имотите на мюфтийството не са достатъчни, за да се покрият задълженията към държавата. Това каза пред журналисти главният мюфтия Мустафа Хаджи след среща при премиера Бойко Борисов с българския патриарх Неофит.
Министър-председателят се срещна днес с патриарх Неофит и с главния мюфтия Мустафа Хаджи, на която е обсъждано опрощаване на задълженията на вероизповеданията в България. "Благодаря ви, че сте тук. Както винаги, имали сме една цел - българските граждани да бъдат спокойни, всеки да си изповядва вярата“, с тези думи се обърна премиерът Борисов към патриарха и главния мюфтия.
"Срещата с премиера и патриарх Неофит мина в дух на толерантност, разбирателство. Ние като граждани на тази държава имаме ангажимент да пазим мира и спокойствието. Всеки според позицията, в която се намира, трябва да направи всичко възможно да запази мира. Ние винаги сме казвали, че България имаше „възможността“ да направи това, което стана около нас - в съседните държави. Но мъдростта на българския народ не позволи да се случи това. Оттук нататък всеки един гражданин трябва да направи всичко възможно да запази мира, който сме наследили от нашите деди. Но той не е даденост. Трябва да го запазим и да го оставим на нашите поколения, тъй като родината е на всички и всички имаме право да останем в нея“, каза още Мустафа Хаджи.
Той посочи, че дълговете на мюфтийството са натрупани от 2005 г. насам. "Това са стари задължения, върху които текат лихви. На този етап не мога да навляза в конкретика, това е работа на счетоводството“, каза още той и посочи, че не се занимава със счетоводните въпроси.
На въпрос дали приходите от имотите не са достигали за покриване на задълженията, главният мюфтия отговори: "Ако стигаха, при всички положения щяхме да ги покрием. Приходите са недостатъчни, тъй като по-голямата част са одържавени по време на комунистическия режим, а по-голяма част от тях не са възстановени".
От своя страна министър-председателят подчерта, че на проведени срещи и със Светия Синод, и с патриарха, и с владиците, и с мюфтийството много ясно е заявено каква е целта на промените в Закона за вероизповеданията. "За българските вероизповедания, за вероизповеданията на България, българската държава да си плаща, да не плащат други държави. Това не е и обида към другите държави“, посочи премиерът Борисов. Той конкретизира, че по този начин няма да може чужди разузнавателни централи да работят по разединението на нашия народ.
Благодарихме на премиера Борисов, че има добронамерено отношение към вероизповеданията, каза по-късно патриарх Неофит, който излезе около 20 минути по-късно от сградата на Министерския съвет. Той изрази надежда, че вниманието, което се отделя от правителството по темата, ще бъде полезно за всички вероизповедания и занапред.
Винаги сме работили добре с правителството, каза главният секретар на Българската православна църква Мелнишкия епископ Герасим. Всички технически въпроси, свързани с реализирането на новоприетия закон за вероизповеданията могат да бъдат изчистени в парламентарните комисии. Очакваме бъдещи наши проекти като реставрацията на храм-паметника "Св.Александър Невски", Зографският манастир също има нужда от помощ.
Правителството се отнася еднакво добре към всички вероизповедания, допълни той. Разбира се ние имаме специфични проблеми. Нашите братя, които изповядват ислям имат особени административни проблеми, които ние сме имали преди през годините и нашата църква успя да изчисти, посочи отец Герасим. Наистина трябва да се започне отначало за да се реализира така добре замисленият проект за промени в Закона за вероизповеданията и да се финансират те за текущи разходи и да се поемат възнагражденията на свещенослужителите от държавата. Така напълно ще се изключи възможността те да се финансират от други държави, каза Герасим.
На срещата с премиера казахме за необходимостта от реставрирането на патриаршеската катедрала и на много други храмове, допълни главният секретар на Българската православна църква.
ВМРО иска забрана за финансиране на вероизповеданията от външни източници
Искаме забрана за финансирането на вероизповеданията от външни източници. Това ще бъде едно от предложенията, които ще внесем в Народното събрание между първо и второ четене на закона за вероизповеданията, коментира в Русе заместник-председателят на ВМРО и депутат от коалиция "Обединени патриоти" Искрен Веселинов.
Притесняваме се, че основната цел на закона - да еманципираме мюсюлманското вероизповедание от държавата Турция, от турския Дианет, не е изпълнена.
"Въпросът е принципен. Не можеш да даваш 12 млн. лева авантаж на едно вероизповедание и в същото време да оставиш то да бъде финансирано от Дианет", каза Веселинов.
Той заяви още, че ще бъдат направени предложения за отмяна на всички текстове в закона, които поставят Главното мюфтийство в едно привилегировано положение.
"Безобразие е законопроекти да се правят за обслужване на едно вероизповедание. Това е лош пример. Ще доведе до верижна реакция и утре други вероизповедания ще спрат да си плащат данъците и осигуровките, защото ще знаят, че в един момент държавата ще може да им ги опрости", каза Веселинов.
Според данни на Министерството на финансите шест вероизповедания у нас имат дългове за 8,267 млн. лева. От тях най-много - над 8,2 млн. лева са на Главното мюфтийство. С промените в закона на първо четене депутатите решиха да опростят натрупаните дългове на вероизповеданията.
Текстовете вече бяха одобрени на първо четене, но предизвикаха сериозно напрежение както между ГЕРБ и БСП, така и в управляващата коалиция.
В събота министър-председателят обяви, че не му е приятно да чува упреци от негови партньори, а компромис с етническата толерантност никога нямало да допусне.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!