П арламентът прие рамката на държавния бюджет за 2021 година на второ четене.
Бюджетът предвижда приходи в размер на 27 051 399 400 лв., разходи в размер на 15 817 840 100 лв. и бюджетни взаимоотношения (трансфери) в размер на 15 268 824 000 лв.
Заложен е ръст на БВП от 2,5 процента и дефицит от над 5 млрд. лв. Предвиден е буфер от 600 млн. лв., в случай че ситуацията с пандемията COVID-19 се влоши и доведе до необходимост от извънредно осигуряване на ресурси.
БСП не подкрепя предложения бюджет, защото според групата той нарушава финансовата стабилност и ще вкара държавата във финансова дългова спирала. Мнозинството отхвърли предложението на БСП за увеличение на приходите с 1.34 млрд. лв. и на разходите с над 500 млн. лв., което според социалистите ще доведе до намаление на дефицита. Не беше прието и предложението на БСП за увеличение на средствата за висшите училища и наука.
В бюджета на Министерския съвет беше прието максималният размер на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2021 г. да е 66 930 000 лв. Максималният размер на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през 2021 г. е 66 903 300 лв.
В бюджета на Народното събрание са записани 1 500 000 лв. приходи и 83 015 400 лв. разходи.
В бюджета на Администрацията на президента са записани 8 976 500 лв. разходи.
От 1 януари 2021 г. трудовите възнаграждения на полицаи и пожарникари ще нараснат с 15%, реши парламентарното мнозинство, одобрявайки окончателните текстове за парите в МВР в проектозакона за държавния бюджет за догодина.
За да покрият разходите по увеличение на заплатите, по бюджета на МВР ще постъпят допълнително 77,5 млн. лева. От най-големия синдикат във вътрешното министерство до последно бяха недоволни от повишението, настоявайки то да бъде с 30%, каквото се предвижда в някои звена на държавната администрация.
През 2021 г. партиите ще продължат да получават държавно финансиране в размер на 8 лв. на получен действителен глас, решиха депутатите. Размерът на субсидията бе гласуван с други текстове, без дебат в пленарната сала.
Преди това лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска прекратяване гласуването на бюджета до включването на нови икономически мерки.
"Правителството на Борисов затвори държавата без да осигури грижа за хората", заяви Нинова в декларация от парламентарната трибуна.
По думите й правителството е направило това "затваряне" на държавата без нови икономически мерки, които да влязат веднага.
"Никой не знае кога ще влезе в сила държавната помощ за икономиката, домакинствата и семействата", коментира тя.
Ето защо Нинова поиска парламентът да спре с гласуването на текстове от закона за държавния бюджет за 2021 година докато в него не се включат новите икономически и социални мерки във връзка с кризата с COVID-19.
"Обещанията на Борисов са голи думи, защото ги няма в сегашния бюджет, а в новия не е предвиден нито лев за новите обещани щедро помощи", посочи Нинова. Това според нея ще доведе до още хаос в хаоса.
Корнелия Нинова призова към разум и гарантиране на спокойствие и предвидимост. "Моментът изисква висока отговорност на държавници, сега ще проличи кой гледа с хоризонт избори през март", каза още тя.
Междувременно парламентът удължи работното си време до 18.00 часа днес. Предложението бе направено от парламентарната група на ГЕРБ.
Народните представители продължиха с гласуването на Държавния бюджет за 2021 г. На вчерашното извънредно заседание бяха приети финансовите рамки за Националната здравноосигурителна каса и Държавното обществено осигуряване. Парите за Здравната каса ще са в размер на 5,341 млрд. лв. В средствата е включена и допълнителна финансова помощ за медицинските специалисти.
Освен това, минималната заплата вече ще е 650 лева. Максималният осигурителен праг остава 3000 лв. През 2021 г. минималната пенсия ще бъде 300 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!