Н овоизбраният парламент прие оставката на кабинета на Бойко Борисов със 156 гласа "за". Народните представители от групата на ГЕРБ не гласуваха, въпреки че бяха в пленарна зала.
Точката бе вкарана в програмата за работа на депутатите за днес със 157 гласа "за". Решението предизвика спор в пленарната зала дали оставката на действащия Министерски съвет само се депозира пред новоизбрания парламент или трябва и да се гласува.
Йордан Цонев, заместник-председател на ПГ ДПС посочи,
че в Деня на Конституцията първата точка от дневния ред за работа на парламента е по Конституцията. Той коментира думите на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, че целта на точката била да "унизи" българския премиер.
Понеже е Денят на Конституцията се чувствам задължен да кажа, че не може български премиер да се чувства унизен, като се вика в Народното събрание, когато трябва да се яви, когато трябва да даде отчет пред Народното събрание, когато трябва да подаде оставка пред Народното събрание, каза Цонев.
Той отбеляза, че за всеки български премиер и за всеки български министър това би трябвало да е въпрос на чест. "Не е така за сегашния български премиер, не беше така и за голяма част от министрите, уважаеми колеги от ГЕРБ - не беше така и за вас", констатира депутатът и припомни, че според Конституцията властта произтича от народа и се делегира на Народното събрание.
В деня на Конституцията много ясно трябва да заявим, че властта в Република България трябва да се върне в българския парламент, заяви Цонев и коментира дългото време, в което министър-председателят не е идвал в Народното събрание.
Ние от ДПС сме си поставили тази скромна задача парламентаризмът да бъде възстановен такъв какъвто повелява Конституцията, заяви Цонев и посочи, че конституционализмът повелява да има диалог и взаимен контрол между институциите.
Председателят на ПГ "БСП за България" Корнелия Нинова заяви,
че оставката не е само формален юридически акт, а един логичен завършек на последните 11 години, не само на това правителство, но и на предишните издания на кабинета "Борисов".
Това е една последователна политика, която разгради държавността, констатира Нинова и визира ниските нива на доходите, високите нива на корупцията. Нинова предупреди, че оставката е само "пропукване на модела".
Предстои много работа, за да бъде отстранен този модел, предупреди Нинова. Тя отправи апел към народните представители в Деня на Конституцията да я приведат в действие, защото по думите й, именно тя е заложила основите на демократична правова и социална България.
Арман Бабикян от "Изправи се!Мутри вън!" заяви,
че тази оставка е "безвъзвратно закъсняла" и е трябвало да бъде подадена още миналата година по време на протестите.
Христо Иванов, председател на "Демократична България"
също поздрави юристите с Деня на Конституцията. Той посочи, че оставката не е просто формален акт. По думите му оставката трябва да се превърне във "вододел" затова властта да се върне в институциите и Конституцията наистина да се превърне в "жив документ".
Иванов допълни, че удържането на Републиката и това властта да бъде публична, а не "бащиния", е голямата национална задача пред всички.
Междувременно планът за възстановяване и устойчивост бе внесен в Народното събрание.
Председателят на парламента Ива Митева обяви, че е постъпило писмо от вицепремиера в оставка Томислав Дончев относно подготовка на проекта на Националния план за възстановяване и устойчивост, като планът е приложен в писмото.
Затова Митева предложи да не се включва в дневния ред проекторешението, внесено от Мая Манолова /"Изправи се! Мутри вън!"/, което предвижда парламентът да задължи Министерския съвет да внесе плана в парламента, тъй като той вече е внесен.
Мая Манолова обаче настоя проекторешението да бъде включено в дневния ред. Така след спор и гласуване, мнозинството реши да добави и тази точка към програмата за днес.
От вчера парламентът има две победи - първата, че, искайки изслушване, Борисов излезе в отпуск само за днес, за да не се яви в парламента, а втората, че планът, който отказваше да покаже в течение на месеци, все пак се оказа в НС, каза Мая Манолова.
Проекторешението, внесено от "Изправи се! Мутри вън!", предвижда НС да задължи министър-председателя в оставка Бойко Борисов да представи Плана за възстановяване и устойчивост в парламента и да участва в обсъждането му. Предлага се изслушването да се състои във вторник, 20 април. В програмата за днес също е предвидено изслушване по Плана за възстановяване и устойчивост.
Как коментираха в парламента закриването на НОЩ
Слави Трифонов: Те са токсична партия, която трябва да изчезне
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!