Н ародното събрание гласува оставката на министър-председателя Николай Денков. Toчката бе записана в проекта за дневен ред на парламента.
Тя бе приета единодушно с гласовете на 216 депутати.
„Правомощията на Министерския съвет са прекратени”, обяви председателят на парламента Росен Желязков.
Денков: Правителството ще продължи да изпълнява служебните си ангажименти до избора на ново
В съответствие с разпоредба на Конституцията, ръководеният от Денков Министерски съвет, ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на ново правителство и ще осигури приемственост в управлението.
Председателят на парламента Росен Желязков обясни, че в случай, че оставката на министър-председателя бъде приета на основание на разпоредбите, разписани в Конституцията, се прекратяват правомощията и на Министерския съвет. Желязков отбеляза, че съгласно въпросните текстове Министерският съвет продължава да изпълнява функциите си до избиране на нов.
"С приемане на оставката се открива определената конституционна процедура по чл. 99. от Конституцията", посочи Росен Желязков.
Съгласно текстовете от Конституцията президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
Във вторник, когато се навършиха 9 месеца от встъпването на правителството в длъжност, Денков депозира оставката си в деловодството на парламента.
След Национално събрание във вторник ГЕРБ представи свое предложение за Споразумение за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание с ПП-ДБ, както и Механизъм за взимане на решения. От партията предлагат след края на тази година ротацията да става не на 9, а на 15 месеца. ГЕРБ не отстъпи и настоя Мария Габриел, освен премиер, да продължи да бъде външен министър.
Заседанието в НС започна с дебати между опозиция и управляващи. В началото Денков направи коментар от трибуната.
„Въпреки че диалогът между партиите, които стоят зад това правителство, неведнъж беше взривяван и блокиран, до този момент изпълняваме всички точки от декларацията. Това е оставка, която подавам лично. Предпочитам аз да представя съответните аргументи и някои допълнителни обяснения. Това е изпълнение на поет ангажимент от съвместната декларация на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, с която редовното правителство точно преди 9 месеца заработи”, поясни премиерът.
Той припомни около какви задачи са се обединили двете формации:
„Първо - да излъчат стабилно правителство с национален мандат, около което да се сформира конституционно мнозинство. Второ – през първите 9 месеца премиер да е Николай Денков, а Мария Габриел – външен министър. Като за следващите 9 месеца Мария Габриел да е премиер, а Денков – вицепремиер. Трето - в края на всеки 9 месеца министър-председателят да подава оставка. Двете парламентарни групи да я гласуват и да подкрепят за следващия период предложената номинация на другата парламентарна група. Четвърто - правителството да изпълнява законодателни и управленски програми. Пето - да се подготвят и приемат промени в Конституцията в диалог с другите парламентарни групи. Шесто – да бъде създаден механизъм за предварително съгласуване между парламентарните групи на номинациите за регулаторните органи, избирани от парламента с оглед гарантиране на най-добрия подбор на личности с високи професионални и морални качества", поясни Денков, цитиран от NOVA.
„Време е да направим заедно тази решаваща за хората стъпка – да покажем последователност и уважение към гражданите, като извървим докрай пътя на реформите, по който поехме преди 9 месеца", каза премиерът.
Кабинетът „Денков" ще представи резултатите от управлението си в следващите дни, поясни министър-председателят.
Заседанието продължи с дебат за оставката на премиера. Корнелия Нинова направи оценка на програмата и припомни как са били изпълнени ангажиментите, сред които Шенген, еврозоната, преработване на Плана за възстановяване и устойчивост.
„Не е направена нито крачка напред за прозрачна съдебна реформа“, добави Нинова.
„Върнете беглеца премиер обратно“, призова съпартиецът ѝ Георги Свиленски.
„9 месеца Денков лъга, лъга и се изпързаля. Коалицията изпра Бойко Борисов. Това е единственото, което направиха“, заяви от своя страна Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
Според Цончо Ганев от „Възраждане“ кабинетът на Денков е потъпкал Конституцията на България, подарил е важни за сигурността ракети на Украйна и престъпността се е върнала.
„Всяко едно споразумение е обещание. Преди 9 месеца обещахме, че на този ден ще бъде дадена оставката. Академик Денков го спази, а ние днес внесохме това обещание да бъде гласувано в зала. В историята на България няма примери като този – премиер да си дава оставката, защото си е дал обещанието. Той даде обещание пред целия български народ. Властта за нас не е крайна цел. Тя е средство за промяна. Докато тя се случва, ние ще бъдем тук и ще движим напред. Много неща се случиха през тези 9 месеца. Има шанс да направим реална реформа в правосъдната система. Днес вече българите очакват да имат премиер, който е образован, проевропейки и балансиран. Очакват във властта никой да не е с монопол”, коментира Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме Промяната”.
В съответствие с разпоредба на Конституцията, ръководеният от Денков Министерски съвет, ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на ново правителство.
Коментар след приетата оставка направи и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"От самото начало на съставянето на това правителство и мнозинство сме заявили своята позиция – „против”. Това е ярка демонстрация на предателство на избирателите. Макар да постигнаха математическо мнозинство, политическо и морално такова в политиката нямат", каза тя пред NOVA.
Нинова добави, че програмата, която управляващите са написали, не е изпълнена.
„От предвидените в програмата 80 закона, до края на декември са приети едва 11. Качеството на законодателството е под всякаква критика”, разкритикува лидерът на БСП.
Според Нинова алтернативното решение на политическата картина са избори 2 в 1 и след тях разговори зад надпартийно национално програмно правителство с определен срок на действие и конкретни задачи.
Христо Иванов от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП - ДБ) коментира, че
Денков е запазил фокус върху важните приоритети и реформи.
"Академик Денков ме учуди със способността си винаги да запазва фокус върху важните приоритети, върху реформите, върху опита наистина да опитаме да предоговорим политическия език в България. Това се случва на фона на едни все по-трудни времена в света и това прави толкова по-важна ролята на академик Денков в този опит. Той го прави със скромност, с умереност, с фокус, и с твърдост и с базово човешко приличие, нещо, което много липсва в българската политика. Затова днес искам да му благодаря, независимо от това как ще свърши всичко", каза Иванов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!