Д епутатите приеха на второ четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2016 г.
Законопроектът беше обсипан с критики от опозицията, като управляващите оставиха ресорния министър д-р Петър Москов да отвръща сам на атаката.
Лидерът на БСП, Михаил Миков обясни, че странният начин по който се обсъждат измененията и допълненията в Закона за здравното осигуряване през бюджета на Касата, показва, че правителството бяга от дискусия по текстовете.
„Видинският болен е два пъти по-здрав от монтанския болен, както се разпределят парите днес“, коментира Миков. Той изтъкна, че според управляващите е много важно да имаш приятели в здравната каса и да има повече частни лечебни заведения. По думите му има нужда от чиновниците в здравната каса заради корупцията. „Този законопроект стимулира корупцията“, категоричен бе Миков.
Той визира чл. 72 ал. 3, според който директорите или упълномощено лице на Регионалните здравноосигурителни каси могат да извършат проверка на територията на цялата страна. Михаил Миков заяви, че по този начин, ако едно частно лечебно заведение се отчита „редовно и където трябва”, на него няма да бъде му бъде разпоредена проверка.
От ДПС също атакуваха предложенията на здравния министър. „Според Вас не е ли по-добре не Министерството на здравеопазването да има такива регионални представителства, а Министерство на финансите. И се позовахте на статистика, че болният в Монтана е два пъти по-скъп от болния във Видин. Нали не пледирате парите за Монтана да намалеят”, коментира Петър Чобанов от ДПС.
„Регулативните стандарти са тези, които пречат на българина да получи адекватна извънболнична помощ, за да не стига до болнична помощ“, пък смята д-р Хасан Адемов. Той посочи, че предложението на ДПС, което депутатите отхвърлиха е за отпадане на тези текстове. Според него с приетите обеми за финансиране на медицински дейности се прави „нескопосан опит да се търси баланс между обеми и цени“.
В Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2016 г. се предвижда самостоятелния бюджет на НЗОК да бъде общо 3 204 749 000 лв. Здравноосигурителните приходи са в размер на 3 166 199 000. лв., от които 2 121 000 000 лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1 045 199 000. лв. са трансфери за здравно осигуряване.
Прогнозният брой на здравно осигурено население за страната е 6,2 млн. души. Разчетените средства са при заложен размер на здравноосигурителна вноска 8 на сто. Съотношението на заплащане от страна на работодателя и здравноосигуреното лице за 2016 г. ще бъде 60:40. Минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2013 г., както и за започналите дейност през 2014 г. и 2015 г., е 420 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!