Д епутатите гласуваха гаранционно споразумение за теглене на заем за Фонда за гарантиране на влоговете в банките, на стойност 1,2 млрд. лв.
Заемът ще бъде изтеглен от Международната банка за възстановяване и развитие и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Целта е попълване на резервите на Фонда за гарантиране на влоговете, който да постигне по-голяма финансова независимост и устойчивост за изпълнение на задълженията си.
Първата вноска по погасяването на главницата е през 2022 г., а последната е през 2025 г.
По време на обсъждането Румен Гечев от БСП коментира, че българското правителство иска безотчетен кредит на доверие.
„Иска се да подпишем празен чек за 300 млн. евро. и после още 300 млн.евро. без Министерството на финансите да ни е дало абсолютно никакъв отчет. Последната година се плаща 46% от главницата - става дума за изключителен натиск върху бюджета на България”, заяви Гечев.
Той коментира, че няма разчети как българската държава ще съумее да се справи с тези плащания.
Борисов: При мен банка, да пази Господ, не е фалирала
Правителството скоростно взе 3,9 млрд. лева назаем
Горанов: Ако продължаваме да трупаме дълг, ще трябва да преразгледаме данъчната система
„По това време след 2020 г. излиза и главницата и за 16 милиардния заем, става дума за това, че 1 млрд, и 200 млн., лв. ще се изтеглят без никакъв разчет”, каза Гечев.
Станислав Иванов от ГЕРБ, пък обвини БСП, че са фалирали български банки и че трябва да са малко по-умерени в изказванията.
Светослав Белемезов от АБВ също се противопостави на новия заем: „тъй като сме на мнение, че цялата процедура по КТБ е пример за това какво не бива да се случва в банковата система. Близо 2 години след фалита на КТБ днес е ясно, че значителна част от активите на банката се преразпределят към нови собственици, докато сметката плащат българските данъкоплатци”.
„Спекулацията, че 2022 г. и 2025 година Българския бюджет ще трябва да връща нещо, е невярна. Говорим за банкова гаранция, която няма нищо общо с държавен дълг”. Това каза от парламентарната трибуна министърът на финансите Владислав Горанов.
„Целта на това гаранционно споразумение е да завърши цикълът от гласуване на сключване на заемно споразумение между Фонда за гарантиране на влоговете, който има функция да изплаща гарантираните влогове в банките, когато те бъдат обявени от БНБ за неналични. Размерът на двете гаранции, които българската държава ще издаде е под лимита, гласуван от Народното събрание със Закона за държавния бюджет за 2016г. В този смисъл, тази тема не е нова”, обясни министър Горанов.
Той подчерта, че в случая не става въпрос за нов държавен дълг, а за държавна гаранция, която се активира при определени условия свързани с рисковете, които покрива.
„Държавната гаранция, която в момента се предлага да бъде издадена, покрива риска Българската банкова система да не е в състояние, чрез отчисления към Фонда за гарантиране на влоговете, да изпълни функциите си по гарантиране на обезпечените депозити на българските вложители. Основният отговор, който трябва да дадем днес, е на въпроса искаме ли да увеличим капацитета на Фонда за гарантиране на влоговете да изпълнява функциите си или не?”, попита финансовият министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!