Д епутатите одобриха промените в Закона за енергетиката, с което значително се облекчават условията, на които трябва да отговарят кандидатите за членове и председател на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/.
Поправката предложение на управляващите от ГЕРБ и се появи между двете четения на законопроекта. Тя предвижда в енергийния регулатор да влизат хора с най-малко 5-годишен опит в сектора. Досега изискването беше този стаж да бъде с минимална продължителност 7 години.
Промяна обаче даде повод на опозицията да изрази съмнение, че тя се прави, за да може конкретен човек да отговаря на изискванията.
"Изменението, което правите, създава впечатлението, че вие искате да вкарате някой от вашите хора“, обърна се към вносителите депутатът от левицата Таско Ерменков.
"Не е необходимо всички членове на комисия да бъдат в предпенсионна възраст. Нека да има и млади специалисти“, даде контрааргумент председателят на ресорната комисия Валентин Николов.
"Това не е проблем. Нека не спорим. Дава се една възможност, с този законопроект, да останат онези младежи, които са се развили бързо, заемали са ръководна длъжност. Защо да ги спрем тези хора“, включи се в дебата Рамадан Аталай от ДПС.
Съгласно промените председателят на комисията трябва да има не само стаж, но и да е заемал ръководна позиция в енергетиката или във водния сектор.
Мандатът на текущия състав на КЕВР е вече изтекъл, но съгласно закона той продължава да изпълнява своите правомощия до избирането на следващия. Парламентът вече насрочи за петък изработването на процедурни правила, по които ще бъде определен новият състав и ръководство на енергийния регулатор.
Депутатите продължават работа и по решението за либерализация на пазара, което ще позволи дребният бизнес да излезе на свободния пазар на ток от 1 октомври тази година.
Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ да създаде и да поддържа интернет платформа за сравняване на оферти за доставка на електрическа енергия, реши парламентът също днес.
Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Закона за енергетиката за либерализация на енергийния пазар.
Крайните клиенти с очаквано годишно потребление под 100 000 kWh ще имат безплатен достъп до платформата за сравняване на оферти за доставка на електрическа енергия, включително оферти за договори с динамична цена на електрическата енергия. Търговците на електрическа енергия ще са длъжни да предоставят на оператора на платформата ежемесечно актуална информация за офертите си за крайните клиенти, записаха в закона депутатите.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов /ГЕРБ/ обясни, че от тази платформа се нуждае всеки един потребител - битов или небитов, който излиза на свободния пазар, за да има информация за лицензираните търговци. Той посочи, че търговците ще бъдат задължени да подават актуална информация и ще има санкции за тези, които спекулират със своите оферти или подават невярна информация. Николов отбеляза, че такива платформи вече има в Англия, в Германия, във всички развити и либерализирали своите пазари на електрическа енергия страни. Има дори и в Северна Македония, а ние още нямаме такава платформа, коментира той.
Валентин Николов посочи, че измененията предвиждат и лицензиране на всички участници на газовия пазар. Това е тенденция в целия ЕС - в Гърция, в Румъния тези фирми са лицензирани от техните регулатори, отбеляза той.
От БСП подкрепиха създаването на платформата и поискаха да се направи информационна кампания във връзка с либерализацията на пазара. От ГЕРБ също поискаха Министерството на енергетиката да популяризира платформата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!