П резидентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, излъчен от ГЕРБ-СДС - Росен Желязков.
"Това е голяма отговорност и изпитание", заяви Радев.
Президентът посочи силно фрагментирания парламент, както и въздържането на мнозинството български граждани да вземат участие в изборите, което неизбежно се отразява на легитимността на институциите и за преодоляването на което, по думите му, ще са необходими системни усилия в защита на обществения интерес.
Росен Желязков върна изпълнен мандата за съставяне на правителство и прочете състава на проектокабинета. А в съответствие с Конституцията държавният глава Румен Радев подписа указа, с който предлага на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател.
ГЕРБ се връща към корените си, ето кои предлагат за министри
Кой е Росен Желязков
Росен Желязков е роден на 5 април 1968 г. в София. Завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което работи последователно като юрисконсулт, старши юрисконсулт, секретар и кметски наместник в район „Средец“ на Столична община, показва справка на отдел „Справочна“ на БТА. В продължение на три години от 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право. През 1998 - 1999 г. е заместник-кмет по направление „Законност и контрол“ на район „Лозенец“ на Столичната община.
През ноември 2003 г. Росен Желязков е назначен за секретар на Столичната община. Остава на поста до 2009 г., когато е назначен за главен секретар на Министерския съвет. В периода 2011 - 2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.
На 5 декември 2014 г. Росен Желязков е назначен за съветник на министър-председателя Бойко Борисов по въпросите на административната реформа и по въвеждането на електронно управление. Той участва в стратегическото планиране и разработването на политиките в областта на държавната администрация и електронното управление и в изработването на програми в областта на публично-частното партньорство, местното самоуправление и местната администрация. От 28 септември 2016 г. до 15 януари 2018 г., когато е назначен за председател на Комисията за регулиране на съобщенията, Росен Желязков е председател на Държавната агенция "Електронно управление“. На 20 септември 2018 г. е избран от парламента за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и заема този пост до 12 май 2021 г.
Желязков е бил депутат последователно от 45-ото до 49-ото Народно събрание, а на 19 април 2023 г. е избран за председател на 49-ия парламент, пост, който заема до 25 април тази година. Народен представител е и в сегашното 50-о Народно събрание.
На 24 юни започнаха консултациите при президента Радев за съставяне на правителство.
В рамките на три дни държавният глава проведе срещи с всички парламентарно представени партии за съставяне на бъдещ кабинет.
Правителство на малцинството, програмен и експертен кабинет бяха сред предложенията на парламентарните сили, лансирани на разговорите.
"ГЕРБ -СДС носят отговорността си и ще предложат правителство на малцинството".
Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко пред журналисти. Той беше категоричен, че кабинет може да се случи само с първия мандат.
Заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по време на консултациите посочи, че
най-логично е да бъде подкрепен мандатът на победителя в изборите. От Движението поискаха държавният глава да бъде медиатор в преговорите между политическите сили.
Непроменените си приоритети и заявката да са твърда евроатлантическа, антикорупционна опозиция потвърдиха ПГ на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). На въпрос дали биха се обединили с "Възраждане", председателят на парламентарната група Николай Денков посочи, че ПП-ДБ не виждат как биха могли техните приоритети да бъдат развивани заедно с „Възраждане“.
Ако не бъдат изпълнени първият и вторият мандат, лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изрази готовността на партията да поеме третия мандат и да разговарят с всички политически сили за съставяне на широко правителство с консенсусна фигура за премиер, без ГЕРБ и ДПС.
От "БСП за България"
изразиха готовността си, ако се стигне до трети мандат, да участват активно в диалога с всички политически сили за сформиране на експертно националноотговорно пробългарско правителство. Изпълняващият функциите на председател на БСП Атанас Зафиров потвърди, че няма да подкрепят правителство с първия и втория мандат.
"Предлагаме експертен кабинет с третия мандат", заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Той поясни, че става въпрос за експертен кабинет в условия на политическа криза, като единствения възможен изход за излизане от нея и връщане на доверието на гражданите.
Криенето зад експертно правителство не е полезната формула за България, защото прикрива коалиционни взаимоотношения, които не трябва да бъдат видими за широката общественост и липсва пряката отговорност, смята председателят на ПГ на "Величие" Николай Марков. По думите му най-близо до „Величие“ е идеята за програмно правителство с ясни цели и задачи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!