Р одители от ромския квартал "Надежда" в Сливен са прибрали днес панически децата си от две училища. Причината се оказа страх, че служители на Държавната агенция "Закрила на детето" ще им отведат децата.
Родителите се втурнаха в училищния двор и отведоха децата си от класните стаи, съобщи DarikNews.bg.
Слухът подлуди хиляди ромски семейства в сливенския квартал „Надежда“, те буквално окупираха двете основни школа там „Братя Миладинови“ и „Юрий Гагарин“, пише "Монитор".
Атаката стартирала около 10,30 часа в понеделник, имало е опасност да бъдат изпотрошени входните врати, коментира за "Монитор" директорът на ОУ „Братя Миладинови“ Митко Митев. Педагогът, който е бил преподавател на част от придошлите родители пробвал да влезе в диалог, за да разбере, какви са причините за психозата, но така и не получил нормален отговор. „За да не ескалира ситуацията се съгласихме децата да бъдат отведени у дома им. Става дума за деца от първата смяна, това са над 550 момченца и момиченца“, обяснш директорът. Буквално за минути се опразниха класните стаи, за втората смяна, където са по-големите дойдоха едва десетина – петнадесет от останалите над 600 малчугани.
Колко сме похарчили за интеграция на ромите
Според майки на деца от ромската махала някой се е обаждал по телефона, че от "Закрила на детето" ще им отнема синовете и дъщерите.
Предполага се, че става въпрос за провокация.
Заместник-кметът на Сливен Румен Иванов призова гражданите да не се поддават на провокации и фалшиви новини.
"Става дума за изкуствено нагнетяване на напрежението и престъпна злоупотреба със страховете на хората", заяви Иванов, цитиран от местни медии.
"Недопустимо е да бъдат правени подобни внушения към родителите. Призовавам всички, които имат отношение към предизвикването на този проблем, да не използват децата и техните родители за осъществяването на своите цели и политически амбиции", каза заместник-кметът.
Той призова към спокойствие, нормализиране на обстановката и още от днес и утре да се осигури присъствие на децата в училище.
Според шефката на образованието в региона Милена Чолакова, цитирана от DarikNews.bg, същите сцени са се разиграли и в училища в Карнобат и Ямбол. Тя съобщи още, че просветният министър Красимир Вълчев веднага е бил информиран за случилото се. Вълчев е в Сливен за откриването на учебната година в Професионалната гимназия по текстил и облекло.
Подобна истерия имаше преди 4-5 години, когато беше пуснат слух, че рокерски банди ще вилнеят в махалата. Сходна е ситуацията и в другото ОУ "Юрий Гагарин" и в целодневната детска градина "Звездица", припомня "Монитор". Директорът е уведомил за случващото се началника от регионалното управление Милена Чолакова, която на свой ред е уведомила министъра на образованието Красимир Вълчев, който пък е на посещение в Сливен.
ЕК: Ромите в България не вярват на полицията и правосъдието
Министерство на образованието и науката (МОН), Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията за социално подпомагане (АСП) излязоха с позиции по повод разпространяването на слухове в няколко града, заради които днес бе прекъснат учебния процес.
Регионалните структури на Министерството на образованието и науката ще инициират допълнителни разговори с учители и родители във връзка с разпространението на дезинформация сред учениците и техните семейства, свързана с категорично неверни твърдения за принудително отнемане на деца.
МОН не може да допусне училищата да бъдат обект на такава атака, чиято цел е създаване на напрежение и внушаване на страхове. В същото време можем да го считаме и за целенасочена атака към една от най-важните задачи пред образователната система и усилията на цялата общност – всяко дете да посещава училище.
МОН е сигнализирало компетентните органи за получените сигнали за организирани акции по отписване на ученици от училища.
Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане категорично опровергават разпространената дезинформация сред семейства в Сливен, Ямбол, Карнобат, че „децата им ще бъдат отнети“. Бихме искали да успокоим всички родители, че дирекциите „Социално подпомагане“ и отделите „Закрила на детето“ не планират такива действия. Призоваваме всички семейства да не се поддават на провокации, които целят всяване на страх и паника, заявиха от МТСП.
От там припомнят, че предприемането на временна мярка за закрила „настаняване на дете извън семейството“ се налага единствено с решение на съда, при това само при изрични основания, определени в Закона за закрила на детето. В законодателството, което ще влезе в сила от 1 януари 2020 г. не се предвижда промяна на този принцип.
От министерствата призовават при съмнения и притеснения родителите да се обръщат за информация и съдействие към институциите - местните дирекции „Социално подпомагане“ и отделите „Закрила на детето“, училищата, регионалните управления на образованието и структурите на МВР.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!