П акетът „Мобилност”, който предизвика притеснения и мащабни протести на българските превозвачи, се връща в начална фаза. Предложенията за промяна разделиха евродепутатите в Страсбург и те върнаха текстовете обратно в транспортната комисия.
От една страна се търси да се постигне социална справедливост и равни условия за всички. От друга страна обаче, държавите с по-ниски доходи се опасяват, че техните превозвачи няма да са конкурентоспособни, ще се загубят работни места и браншът ще бъде сериозно застрашен.
„Тези нови правила разделиха Европа на Изток и Запад и на северни и южни страни. Засегнати са работещи, профсъюзи и национални интереси. Въпросът няма да намери бързо решение и ще отнеме време, тъй като темите са сложни и засягат много хора. Няма да стане скоро”, коментира зам.-председателят на Европейския парламент Давиде Сасуоли.
„Трябва да прекратим практиката на някои страни да държат на пътя водач три месеца преди той да може да се прибере и дома. Това не може да продължава. Ще решим съдбата на 3 милиона водачи в ЕС. Целим лоялна конкуренция, която да избегне социалния дъмпинг”, коментира Исмаил Ертуг, евродепутат от Германия.
Превозвачите: Отказаът на ЕП ни отдалечава от ЕС
Превозвачите ще искат референдум за излизане от ЕС, ако планът "Мобилност" бъде приет
Транспортният бранш се страхува: 120 000 българи без работа, ако приемат "Закона Макрон"
Каракачанов иска България "да удари по масата" на ЕС
Днешното решение не е окончателно. То е само поредна стъпка. Предстои всички тези правила да се обсъждат в комисии, съставени от трите основни европейски институции, да бъде одобрено от Европейския съвет, както и от националните парламенти, което означава, че ще се проточи напред във времето.
Протест посреща Меркел и Макрон
Поправките засягат сроковете за работа извън страната, местата за почивки и каботажа в други страни. Предложените текстове касаят гаранции за връщане у дома на шофьорите на 2-3 седмици и ограничен срок на каботажа. Амбицията на Брюксел е да изравни и заплащанията, но за за някои работодатели в страни с ниски доходи това е непосиилно. Днешното гласуване бе на компромисните текстове след недоволството.
Темата бе обсъдена и на срещата на върха в София.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!